Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia…
2018-05-22, 14:25 Autor: Agnieszka Stefaniak

Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim

Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim
- Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dlatego obecnie czekamy na druga część, czyli 12 mln zł - powiedział w Loży Radiowej Robert Bryk, dyr. opolskiego oddz. NFZ pytany o zapowiadany w kwietniu zastrzyk dla opolskiej służby zdrowia na częściowe choć rozładowanie kolejek pacjentów do zabiegów.
W tej chwili kolejki, według informacji ze strony internetowej funduszu w przypadku endoprotezy sięgają w naszym województwie nawet 2028 roku.

- Kolejki pacjentów są na bieżąco zmniejszane poprzez operacje najpilniejszych przypadków. Wielu pacjentów niestety umawia się na zabiegi "na zapas" wiedząc jak odległe są terminy - zauważa Bryk.

Problem kolejek wynika także z problemów kadrowych w opolskich szpitalach. Tak zaznacza dyr. opolskiego oddz. NFZ.

- Myślę, że pieniądze nie załatwią wszystkiego. Jest to kwestia zasobów ludzkich w szpitalach, co warunkuje ilość przeprowadzanych operacji w ciągu jednego dnia. Nie odnotowujemy informacji o braku specjalistów. Ważna jest dobra organizacja i planowanie operacji - zauważa Bryk.

- Na dzień dzisiejszy nie posiadamy na tyle pieniędzy, żeby całkowicie rozładować kolejki. Wielu pacjentów wyjeżdża na operacje do innych województw lub za granicę, szczególnie do Czech - wyjaśnia Bryk.

Aktualnie opolski NFZ prowadzi postępowania konkursowe dot. m.in. leczenia uzależnionych ale i obsady Dentobusu, czyli objazdowej stacji stomatologicznej. W przypadku tego drugiego konkursu to już 4 podejście do tematu, na razie nie ma stomatologów zainteresowanych pracą w Dentobusie.

- Samochód, dentobus obecnie stoi w Radomiu. Dysponentem dentobusa jest wojewoda. Nie ma zainteresowania ze strony stomatologów dentobusami. Widać oferta nie jest zbyt atrakcyjny. Czekamy do 30 maja - być może ktoś się zgłosi - mówi dyr. opolskiego oddz. NFZ.

I zauważa jednocześnie, że w przypadku Dentobusa NZF będzie "uparty".

- Będziemy ogłaszać konkursy do skutku. Zależy nam na działaniu dentobusu. Podobny problem jest w innych województwach. Stomatolodzy, którzy wygrywali konkurs na prowadzenie dentobusa ostatecznie rezygnowali z podpisania umowy z wojewodą - mówi Bryk.

Opolski NFZ rusza także z akcją uszczelniania systemu. Dyrektor zwraca uwagę na przykład problemu dzieci, których rodzice nie zgłosili do ubezpieczenia, co też wpływa na wysokość pieniędzy przekazywanych wg. algorytmu województwu.

- Mamy ok 25 tys. dzieci, które "wiszą" w systemie jako osoby nieubezpieczone. Oznacza to, że dzieci zostają pominięte w podziale pieniędzy. Będziemy współpracować z Diecezją Opolską w tej kwestii. W ogłoszeniach usłyszymy zachętę do zgłaszania dzieci do ubezpieczenia - dodaje Robert Bryk.

Zobacz także

2019-12-27, godz. 12:42 Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok w polityce Jakie wydarzenia w 2019 roku były przełomowe? Czy wydarzyło się coś, co ponad podziałami połączyło Polaków? A jaki będzie 2020 rok? O to zapytaliśmy naszych gości:… » więcej 2019-12-27, godz. 12:40 Aleksandra Zwarycz podsumowuje działalność i zmiany jakie zaszły w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu Przeprowadzka z ul. Koraszewskiego do świeżo wyremontowanej kamienicy na ul. Damrota, zmiany w Budżecie Obywatelskim, wystartowanie Inicjatywy Lokalnej, a także… » więcej 2019-12-23, godz. 10:32 Dr Agnieszka Franczyk o tym co zrobić by w święta nie oszaleć, unikać kłótni i cieszyć się chwilą - Święta należy rozpoczynać przede wszystkim z dobrym nastawieniem - mówiła w Loży Radiowej dr Agnieszka Franciszyk, psycholog z Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2019-12-23, godz. 14:35 Jolanta Ilnicka o tym, że święta to doskonały czas na rozpoczęcie przygody z genealogią - Wigilia to spotkanie rodzinne. Spotkamy się w domach z osobami, z którymi nie spotykamy się codziennie. To nawet może być inna okazja, np. urodziny czy imieniny… » więcej 2019-12-20, godz. 15:30 Maria Szuster i Franciszek Posacki o proekologicznej działalności młodzieży i czy czują się słuchani Nasi goście niedawno organizowali spotkanie na Uniwersytecie Opolskim pt. „A co z nami?” Była to debata na temat odrzucenia przez Polskę celu osiągnięcia przez… » więcej 2019-12-20, godz. 15:28 Jan Strzeżek o charytatywnej i politycznej działalności Młodej Prawicy - Wychodzę z założenia, że stowarzyszenie, które ma charakter polityczno-społeczny powinno przy okazji przeprowadzać akcje charytatywne. My takie akcje przeprowadziliśmy… » więcej 2019-12-23, godz. 16:18 Rajmund Miller o tzw. ustawie kagańcowej i usprawnieniach dla starszych lekarzy przy e-receptach - Martwię się o Polskę – powiedział w Loży Radiowej Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o tzw. ustawę kagańcową procedowaną przez parlament. » więcej 2019-12-23, godz. 16:18 Katarzyna Czochara o ustawie ws. sądów, przez opozycję nazywaną ustawą kagańcową, wiceministrach z Opolszczyzny i poselskich… - Bez względu na opcję polityczną 70% mieszkańców naszego kraju chce reformy sądownictwa - powiedziała w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2019-12-19, godz. 15:00 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki" W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu… » więcej 2019-12-19, godz. 14:37 B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu… Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »