Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna…
2018-02-19, 15:16 Autor: Marek Świercz

Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o tym, dlaczego nie należy się obawiać nowego zakładu karnego w Brzegu

Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o .....
- Uważam, że poseł Paweł Grabowski rozpoczął akcję referendalną niezgodnie z przepisami, ale jeśli dopełni formalności i złoży prawidłowy wniosek, pomogę mu zorganizować referendum w sprawie nowego zakładu karnego i uszanuję jego wynik – zadeklarował w Loży Radiowej burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Towarzyszyli mu przedstawiciele Służby Więziennej - płk Leszek Czereba, dyrektor okręgowy SW, a także por. Katarzyna Idziorek, jego rzecznik prasowy - którzy po raz kolejny zapewnili, że nowy zakład karny w mieście nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami dla mieszkańców.
Burmistrz Wrębiak bardzo mocno akcentował fakt, że debacie o zakładzie karnym towarzyszy mnóstwo dezinformacji.

- Niestety, nie mam możliwości dotarcia do mieszkańców z rzetelnymi informacjami, bo mamy jedną gazetę, która ma podpisane umowy reklamowe ze wszystkimi gminami powiatu poza Brzegiem i regularnie nas krytykuje – mówił Wrębiak, przypominając, że inwestycja nie ma charakteru miejskiego, jest inwestycją państwową, a rola samorządu sprowadziła się do przekazania 90-arowej działki. – Przynosiła nam 2 tys. zł dochodu rocznie, teraz może nam przynieść rocznie 2 mln zł. Odzyskujemy budynki po obecnym więzieniu w centrum miasta, jest też szansa na uruchomienie w mieście akademii Służby Więziennej.

Płk Czereba podał konkretne dane: w istniejącym więzieniu jest 164 funkcjonariuszy i 10 pracowników cywilnych, po przeniesieniu ich do nowego zakładu karnego – gdzie, jak ostatecznie ustalono, będzie do tysiąca osadzonych (wcześniej mówiono, że około półtora tysiąca) – będzie praca dla kolejnych stu funkcjonariuszy a także kolejnych pracowników cywilnych, których liczba zależeć będzie od ilości hal produkcyjnych, które powstaną w ramach zakładu.

- To będzie zakład typu zamkniętego, osadzeni będą pracowali na terenie jednostki – stwierdził szef opolskich więzienników.

Por. Idziorek przypomniała, że zakłady karne funkcjonują w centrach miast powiatowych, często będąc tam ważnym pracodawcą, i nigdzie nie prowokują skarg na obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »