Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów…
2018-02-12, 14:16 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN
- Myślałem, że skoro Bruksela nas napomina, mówi nam o łamaniu zasad demokracji, strzela do nas z jakichś dział w mniej lub bardziej sensownych sprawach, to sama będzie nie do zakwestionowania. Myślałem, że tam wszystkie procedury demokratyczne są nie do ruszenia. Tymczasem okazało się, że to jest fikcja – mówił europoseł PiS, Sławomir Kłosowski, komentując procedurę usunięcia ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego.
- Do usunięcia Czarneckiego doszło w niedopuszczalny sposób. Z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o naginanie regulaminu Parlamentu Europejskiego w kwestii tzw. uprawnionych do głosowania przy odwołaniu. Do tej pory, we wszystkich głosowaniach, głosy wstrzymujących się były brane pod uwagę. Tym razem przed głosowaniem spotkali się szefowie liberałów i socjalistów, mających większość w europarlamencie i uzgodnili, że te głosy nie zostaną uwzględnione. A gdyby zostały one policzone, nie udałoby się odwołać wiceprzewodniczącego Czarneckiego. I druga kwestia: tego typu sprawy, dotyczące pomówienia, odczucia, wrażenia bycia pomówionym, powinny być rozstrzygane przed sądem – oceniał Kłosowski.

- Róża Thun skierowała sprawę do sądu. A co będzie jeśli wyrok sądowy okaże się korzystny dla pana przewodniczącego Czarneckiego? Pojawia się pytanie: czy jego odwołanie było przyczynowo-skutkowe, czy było tylko i wyłącznie gestem politycznym? – mówił europoseł.

Dodajmy, że Polska nie musi stracić bezpowrotnie stanowiska wiceprzewodniczącego.

- Szefowie grup w Parlamencie Europejskim ustalili, ze jeśli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, czyli nasze ugrupowanie zgłosi swojego kandydata na to stanowisko, to w ramach dżentelmeńskiej umowy zostanie on zaakceptowany przez większość. Tylko po tym wszystkim co się wydarzyło, to ja mam ograniczone zaufanie do deklaracji szefów innych grup parlamentarnych – powiedział Kłosowski.

Europoseł stwierdził również, że temat nowelizacji ustawy o IPN nie jest szeroko dyskutowany w Parlamencie Europejskim, a całe zamieszanie wokół tej zmiany prawa może mieć pewien skutek pozytywny.

- Nikt nie ma wątpliwości, że nie było to zgrabne politycznie. Jeżeli jednak szukać dobra w tym całym zamieszaniu, niepotrzebnym zamieszaniu, to są to np. jednoznaczne wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych czy kanclerz Merkel, mówiące o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust – mówił Kłosowski.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »