Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego…
2018-01-02, 15:11 Autor: Barbara Więcek

Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego winniśmy wspominać ich z wdzięcznością i szacunkiem

Prof. Marek Masnyk o historii ludzi Rodła
- Chciałbym wierzyć, że wątpliwości związane z nadaniem imienia Rodłaków jednemu z rond w Opolu wynikał z wątpliwości proceduralnych, a nie negatywnej opinii o Rodle, bo byłaby to ocena nietrafna - mówił dyplomatycznie w Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i historyk, znawca dziejów Związku Polaków w Niemczech. Jak mówi, inicjatywa uhonorowania Rodłaków nazwaniem ich imieniem ważnego miejsca w przestrzeni publicznej to znakomity pomysł, bo wiedza o ludziach Rodła jest, w jego ocenie, wyraźnie za skromna i przypominanie o nich tylko z okazji okrągłych rocznic to za mało.
Nasz gość przypomniał, że w międzywojennych Niemczech, najpierw w Republice Weimarskiej a potem w III Rzeszy, żyło około 1 200 tysięcy osób przyznających się do polskich korzeni. Najwięcej, bo prawie połowa (około 530 tysięcy), mieszkało na Śląsku Opolskim.

- Ale tu w grę wchodziły nie tylko tereny przygraniczne, takie jak Górny Śląsk czy Powiśle, ale także ośrodki w Niemczech, przede wszystkim w Bochum i Berlinie. To przecież w Berlinie odbył się w 1938 roku I Kongres Polaków w Niemczech - przypomniał.

Nasz gość opowiadał o okolicznościach stworzenia znaku Rodła, który był reakcją na hitlerowską swastykę (i nawet był do niej ciut podobny). Faszyści coraz silniej zawłaszczali sferę publiczną, także poprzez swoje symbole, Polacy postanowili stworzyć własny jednoczący ich symbol - była to linia Wisły z zaznaczonym Krakowem. Prof. Masnyk opowiadał o działalności Rodłaków, wspieranych mocno (i nie zawsze legalnie) przez polskich konsulów w Bytomiu i Opolu (w polskiej publicystyce nazywano tę część Śląska "kresami niewyzwolonymi", czyli tymi, które wyzwolenie jeszcze czeka). Opowiadał także o akcji germanizacyjnej i nasilających się represjach (zwłaszcza po tym, gdy na terenach plebiscytowych przestała obowiązywać Konwencja Genewska mająca chronić Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce), wreszcie o rozwiązaniu Związku Polaków w Niemczech w przeddzień wybuchu wojny i prześladowaniach Rodłaków.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »