Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego…
2018-01-02, 15:11 Autor: Barbara Więcek

Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego winniśmy wspominać ich z wdzięcznością i szacunkiem

Prof. Marek Masnyk o historii ludzi Rodła
- Chciałbym wierzyć, że wątpliwości związane z nadaniem imienia Rodłaków jednemu z rond w Opolu wynikał z wątpliwości proceduralnych, a nie negatywnej opinii o Rodle, bo byłaby to ocena nietrafna - mówił dyplomatycznie w Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i historyk, znawca dziejów Związku Polaków w Niemczech. Jak mówi, inicjatywa uhonorowania Rodłaków nazwaniem ich imieniem ważnego miejsca w przestrzeni publicznej to znakomity pomysł, bo wiedza o ludziach Rodła jest, w jego ocenie, wyraźnie za skromna i przypominanie o nich tylko z okazji okrągłych rocznic to za mało.
Nasz gość przypomniał, że w międzywojennych Niemczech, najpierw w Republice Weimarskiej a potem w III Rzeszy, żyło około 1 200 tysięcy osób przyznających się do polskich korzeni. Najwięcej, bo prawie połowa (około 530 tysięcy), mieszkało na Śląsku Opolskim.

- Ale tu w grę wchodziły nie tylko tereny przygraniczne, takie jak Górny Śląsk czy Powiśle, ale także ośrodki w Niemczech, przede wszystkim w Bochum i Berlinie. To przecież w Berlinie odbył się w 1938 roku I Kongres Polaków w Niemczech - przypomniał.

Nasz gość opowiadał o okolicznościach stworzenia znaku Rodła, który był reakcją na hitlerowską swastykę (i nawet był do niej ciut podobny). Faszyści coraz silniej zawłaszczali sferę publiczną, także poprzez swoje symbole, Polacy postanowili stworzyć własny jednoczący ich symbol - była to linia Wisły z zaznaczonym Krakowem. Prof. Masnyk opowiadał o działalności Rodłaków, wspieranych mocno (i nie zawsze legalnie) przez polskich konsulów w Bytomiu i Opolu (w polskiej publicystyce nazywano tę część Śląska "kresami niewyzwolonymi", czyli tymi, które wyzwolenie jeszcze czeka). Opowiadał także o akcji germanizacyjnej i nasilających się represjach (zwłaszcza po tym, gdy na terenach plebiscytowych przestała obowiązywać Konwencja Genewska mająca chronić Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce), wreszcie o rozwiązaniu Związku Polaków w Niemczech w przeddzień wybuchu wojny i prześladowaniach Rodłaków.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »