Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii…
2017-12-29, 16:24 Autor: Paula Hołubowicz

Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Violetta Rezler-Wasielewska o tym co zmiana nazwy oznacza dla CMJW
- Z nazwy naszego muzeum zniknie ostatni człon, czyli "w Opolu - Łambinowicach", bo był nieco mylący od nowego roku będziemy po prostu Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor placówki, która przyszła do programu dzień po wizycie w Warszawie, gdzie podpisano umowę w sprawie przejęcia współodpowiedzialności, także finansowej, za funkcjonowanie CMJW przez resort kultury. - To dla nas bardzo ważne zdarzenie, zabiegaliśmy o to od dawna. Zyskujemy dzięki temu finansową stabilność. Do tej pory walczyliśmy o ministerialne pieniądze w konkursach, teraz mamy je zagwarantowane - mówił nasz gość.
Budżet placówki, na który będą się teraz składały dotacja samorządu województwa i dotacja ministerstwa kultury, to 3 mln zł. Dla porównania, w roku 2013, okresie największych cięć wydatków na wojewódzkie placówki kultury, CMJW miało do dyspozycji tylko 1 240 tys. zł, co de facto nie pozwalało na normalne funkcjonowanie. Rezler-Wasielewska stwierdziła wtedy na antenie Radia Opole, że musi "uprawiać żebractwo o harcerstwo", czym mocno naraziła się zresztą przełożonym.

Tymczasem CMJW ma co robić, bo oprócz siedziby w Opolu (właśnie kończy się jej remont) i siedziby w Łambinowicach troszczyć się musi o potężną jeniecką nekropolię z grobami jeńców z czasów wojny prusko-francuskiej i I wojny światowej (tylko tam mamy normalne groby z krzyżami) , żołnierzy alianckich z czasów II wojny światowej oraz ofiar powojennego obozu pracy dla niemieckiej ludności cywilnej.

- Dlatego nie mówimy o jednym obozie w Łambinowicach, dawniej Lamsdorf, ale o obozach, bo było ich kilka, łącznie z obozem, w którym w 1921 roku przebywali niemieccy repatrianci z tej części Górnego Śląska, która po plebiscycie i powstaniu znalazła się w granicach Polski - mówi nasz gość.

Do Łambinowic przyjeżdżają zwiedzający z całego świata, bo oprócz żołnierzy radzieckich przebywali tu także liczni żołnierze brytyjscy, nie tylko Anglicy, ale także Australijczycy czy Nowozelandczycy.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »