Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu…
2017-10-10, 13:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolności i Solidarności

Bartosz Kuświk o swojej pracy w Instytucie Śląskim
Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed nim ważne zadanie - wprowadzenie Instytutu Śląskiego na nowe tory. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jednostka przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury.
- Instytut Śląski - Państwowy Instytut Naukowy to prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie, jego tradycja sięga wszak 1933 roku. Jednak ta jednostka badawcza musi przejść metamorfozę. Trwają intensywne prace by resort kultury przejął instytut. I powiedzmy sobie szczerze to jest ratunek dla instytutu - mówi dr Bartosz Kuświk.

Aktualnie Instytut Śląski jest pod kuratelą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak jak mówi nasz gość ten resort dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i budżet ten będzie z roku na rok niższy, co będzie wiązało się tak na prawdę z "umieraniem instytutów humanistycznych". Dlatego potrzebna jest zmiana, przejście pod ministerstwo kultury.

- Na pewno ważnym elementem, najważniejszym w przyszłości, będzie nadal praca naukowa w Instytucie Śląskim. Badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska, ale też będziemy rozszerzać się w kierunku kultury. Będziemy się starali wychodzić na zewnątrz i z czasem będzie nas coraz bardziej widać i w mieście i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od 2017 roku Instytut Śląski jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, i to również - według nowego dyrektora - jedna ze ścieżek rozwoju placówki.

Dr Bartosz Kuświk jako naczelnik opolskiej delegatury IPN mówi także o wręczanych dziś w Opolu Krzyżach Wolności i Solidarności opozycji z lat 80.

- To jedno z młodszych odznaczeń w naszym kraju. Ci ludzie byli postrzegani po macoszemu. Po 1989 roku byli w sile wieku, i uznano, że zwycięzcy sobie poradzą a oni sobie nie poradzili, przynajmniej część z nich. Państwo Polskie jest zobowiązane do szacunku. Dziś po raz pierwszy chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy nie wahali się poświęcić swojej wolności osobistej - mówi Kuświk.

Krzyże Wolności i Solidarności odbiera w Opolu 14 osób.

Zapytany o podziały w środowisku pierwszej Solidarności dr Kuświk odpowiada:
- To taki dzień w którym nieporozumienia mogą być odłożone na bok.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »