Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu…
2017-10-10, 13:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolności i Solidarności

Bartosz Kuświk o swojej pracy w Instytucie Śląskim
Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed nim ważne zadanie - wprowadzenie Instytutu Śląskiego na nowe tory. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jednostka przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury.
- Instytut Śląski - Państwowy Instytut Naukowy to prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie, jego tradycja sięga wszak 1933 roku. Jednak ta jednostka badawcza musi przejść metamorfozę. Trwają intensywne prace by resort kultury przejął instytut. I powiedzmy sobie szczerze to jest ratunek dla instytutu - mówi dr Bartosz Kuświk.

Aktualnie Instytut Śląski jest pod kuratelą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak jak mówi nasz gość ten resort dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i budżet ten będzie z roku na rok niższy, co będzie wiązało się tak na prawdę z "umieraniem instytutów humanistycznych". Dlatego potrzebna jest zmiana, przejście pod ministerstwo kultury.

- Na pewno ważnym elementem, najważniejszym w przyszłości, będzie nadal praca naukowa w Instytucie Śląskim. Badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska, ale też będziemy rozszerzać się w kierunku kultury. Będziemy się starali wychodzić na zewnątrz i z czasem będzie nas coraz bardziej widać i w mieście i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od 2017 roku Instytut Śląski jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, i to również - według nowego dyrektora - jedna ze ścieżek rozwoju placówki.

Dr Bartosz Kuświk jako naczelnik opolskiej delegatury IPN mówi także o wręczanych dziś w Opolu Krzyżach Wolności i Solidarności opozycji z lat 80.

- To jedno z młodszych odznaczeń w naszym kraju. Ci ludzie byli postrzegani po macoszemu. Po 1989 roku byli w sile wieku, i uznano, że zwycięzcy sobie poradzą a oni sobie nie poradzili, przynajmniej część z nich. Państwo Polskie jest zobowiązane do szacunku. Dziś po raz pierwszy chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy nie wahali się poświęcić swojej wolności osobistej - mówi Kuświk.

Krzyże Wolności i Solidarności odbiera w Opolu 14 osób.

Zapytany o podziały w środowisku pierwszej Solidarności dr Kuświk odpowiada:
- To taki dzień w którym nieporozumienia mogą być odłożone na bok.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »