Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Dardziński o tym, że kluczem do sukcesu opolskich…
2017-10-05, 14:10 Autor: Marek Świercz

Piotr Dardziński o tym, że kluczem do sukcesu opolskich akademików jest model kameralnego nauczania nastawionego na jakość

Piotr Dardziński reformie kształcenia wyższego
- Może się nie założę, ale jestem pewny, że dożyjemy czasów, kiedy w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie będą także polskie uczelnie - stwierdził nieco ryzykownie w Loży Radiowej Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, opowiadając o skutkach wielkiej reformy przygotowywanej przez resort wicepremiera Jarosława Gowina.
Rozmawialiśmy przy okazji inauguracji roku akademickiego na Politechnice Opolskiej, jednej z tych regionalnych uczelni, które - według krytyków reformy - mają być zagrożone. Dardziński zapewnia jednak, że tak nie będzie, bo opolskie środowisko akademickie jest bardzo prężne a mniejsze uczelnie, w jego ocenie, łatwiej dopasują się do założeń reformy, która nastawiona jest na poprawę jakości kształcenia.

- Dlatego wprowadzamy mniejsze, bardziej kameralne grupy. Po co ktoś ma brać więcej studentów, skoro nie pójdą za tym pieniądze? - wyjaśnia. - Mniejsze grupy to lepsze relacje między studentami a wykładowcą, który będzie mógł pochwalić się tym, że ci wszyscy, którzy wyszli spod jego ręki, zrobili karierę.

Kolejnym elementem, który ma doprowadzić do selekcji kandydatów, jest powrót do egzaminów na studia.

- To nie wymóg a możliwość, to uczelnia będzie decydowała, jaką formę naboru wybierze - mówi nasz gość.

Zapytany o krytyczne uwagi marszałka Ryszarda Terleckiego na temat reformy, Dardziński odpowiada, że jest ona realizacją programu wyborczego "dobrej zmiany" a jej przygotowanie były poprzedzony długimi konsultacjami.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »