Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszczymy…
2017-09-08, 14:41 Autor: Marek Świercz

Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszczymy się o nasze dziedzictwo, choć powinniśmy

Urszula Zajączkowska o zaniedbanych budynkach w Opolu
- To wstyd, że w roku obchodów 800-lecia lokacji miasta tolerujemy sytuację, w której budynki z piękną historia, położone w ścisłym centrum Opola, na naszych oczach, przy niezrozumiałej niemej aprobacie ludzi, po prostu niszczeją - mówiła w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - To wszystko dowodzi, że nasi urzędnicy wykazują się w pewnych sprawach niezrozumiałym brakiem odpowiedzialności.
Nasz gość przyszedł do programu, by porozmawiać o tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale przy okazji dyskusji o "Krajobrazie dziedzictwa - dziedzictwie krajobrazu", bo takie hasło przyświeca cyklowi 300 wydarzeń w ramach EDD, pojawił się też problem niszczejących obiektów.

- Pusty Domek Lodowy blisko amfiteatru, gdzie za tydzień rusza kolejny festiwal. Siedziba Szkoły im. Bogdana Jańskiego na ul. Sempołowskiej, gdzie koczują bezdomni - wyliczała Zajączkowska. - Albo weźmy te straszne budy przy dworcu PKS, które wyglądają jeszcze gorzej po odnowieniu dworca PKP.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o tym, że opolanie słabo znają dzieje swojego miasta. W pewnej mierze odpowiada za to brak rodzinnych tradycji związanej w Opolem, bo praktycznie cała ludność przyjechała tu po wojnie.

- Niemcy ogłosili Opole twierdzą, ewakuowali stąd 57 tysięcy mieszkańców. Gdy wkroczyła Armia Czerwona, było w mieście może 600 osób, gdy w marcu 1945 władzę przejmowała polska administracja, było ich 100 - mówiła Zajączkowska.

Trudne dzieje Opola będą też tematem publicznej debaty, w której oprócz naszego gościa weźmie udział prof. Michał Lis. Debata, która odbędzie się w sobotę o 16:30, to także jeden z punktów opolskich obchodów EDD.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »