Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Teresa Kudyba o białym złocie Opola i żywej historii…
2017-09-04, 14:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Teresa Kudyba o białym złocie Opola i żywej historii przemysłu cementowego w stolicy regionu

Teresa Kudyba o białym złocie Opola
- Gdy miałam plany realizacji tego filmu, rozmawiałam ze znajomymi. I oni mnie pytali - "ale jakie cementownie chcesz pokazać? Przecież ich już nie ma". Ja udowadniam, że one są. Działa tylko jedna, ale pozostałe są, są obiekty, są miejsca - mówi Teresa Kudyba, autorka filmu "Opolskie białe złoto", który dziś (04.09) ma swoją premierę.
Premierze filmu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć poświęconych cementowniom działającym w Opolu. Miasto przed 1945 rokiem uchodziło za jeden z największych i najważniejszych tego typu ośrodków na świecie, a produkcja cementu uchodziła za symbol miasta. W Opolu działało aż 9 cementowni. Na filmie można oglądać m.in. podwodne skarby opolskich kamionek.

- Pod wodą są genialne obrazki. Zatopione tory, koparki, szyny, obiekty. Większość mieszkańców Opola nawet nie wie, skąd w mieście tyle kamionek, wyrobisk - mówi Kudyba.

- Idąc ulicą Struga na przykład mało kto wie, że proszę. Po prawej stronie była cementownia Grundmanna, dalej, tam gdzie Nutricia - cementownia Pringsheima. O tym się nie mówi. To byli górnośląscy przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia - opowiada Kudyba.

Dokumentacja do filmu powstała w większości w oparciu o źródła niemieckie. Zasoby archiwów i książki.

- Mam taką książkę, wydaną w 1926 roku, Oppeln. Napisał ją radca budowlany urzędu miasta Opola, to prawdziwa skarbnica wiedzy. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegać będą pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu" i ten film idealnie się wpisuje właśnie w to hasło - dodaje Kudyba.

- Trzeba pamiętać, że w 1936 roku 50 procent Opola żyło z produkcji cementu. To złoże, skała podziemna, na którym usadowione jest Opole to właśnie nasze białe złoto, nasz skarb - przekonuje Kudyba.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »