Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej…
2017-08-11, 12:42 Autor: Marek Świercz

Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego świata [FILM]

Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego świata
- Mnie najbardziej smuci to, że jeszcze nigdy nie było tyle nienawiści w mediach. To jest smętne. Scalająca się Europa powinna być przykładem dla reszty świata, ale chęci bycia tym przykładem nie widać. Patriotyzm jest czymś dobrym, mówił o tym Jan Paweł II, ale zaciśnięcie się nacjonalne dobre nie jest - mówił ks. abp Alfons Nossol, którego Loża Radiowa odwiedziła w Kamieniu Śląskim, gdzie były opolski ordynariusz aktywnie spędza emeryturę, pomagając w działalności Sebastianeum Silesiacum, które powstało z jego inicjatywy.
Przypomnijmy, że abp Alfons Nossol obchodzi potrójny jubileusz: 85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich i 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej.

- Nie chciałem zostać biskupem - mówił nasz rozmówca. - Przecież nie byłem nigdy wikarym czy proboszczem, a bycie biskupem to przecież bycie proboszczem!

Abp Nossol z nostalgią wspominał jednak najważniejsze momenty swojej biskupiej posługi. Takie jak zaproszenie na Opolszczyznę kardynała Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, który poświęcił malutki kościółek w Choruli i zawsze potem dopytywał się o swoją "opolską katedrę". Przypomniał protesty księży o tradycyjnych poglądach, gdy zakazał przyjmowania pieniędzy podczas kolędy. Jak zaznacza, ta zasada nadal obowiązuje i jest raczej przestrzegana, bo została oficjalnie przyjęta podczas I Synodu Diecezji Opolskiej.

Nasz rozmówca opowiadał też o tym, jak zabiegał o powołanie Uniwersytetu Opolskiego. Ponieważ warunkiem była fuzja dwóch uczelni, a WSI się do fuzji nie kwapiła, bo chciała zostać politechniką, trzeba było powołać do życia filię lubelskiego KUL-u. A to było niemożliwe bez zgody władz partyjnych. I opolski ordynariusz przekonywał pierwszego wojewódzkiego sekretarza PZPR Andrzeja Żabińskiego, że utworzenie katolickiej uczelni będzie służyło interesom Polski na Śląsku, bo Ślązacy mają skłonność do spoglądania na Zachód, a utworzenie filii "wschodniego" KUL-u zmieni ich nastawienie i odciągnie od Zachodu. Choć argumentacja była mocno naciągana, partyjnych aparatczyków udało się przekonać i Opole dostało wymarzony uniwersytet.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »