Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że…
2017-08-09, 16:11 Autor: Agnieszka Stefaniak

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej
W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tarnogranie". To inicjatywa działającego we wsi Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”.
- Gwiazdą festiwalu będzie zespół HURT, ale przed nim wystąpi 12 zespołów amatorskich. Zmierzą się w konkursie, w którym nagrodą jest możliwość nagrania materiału muzycznego w profesjonalnym studiu, kto wie, może na płytę - czego im życzymy - wyjaśnia Andrzej Buchowski, który poprowadzi festiwal.

- To są stereotypy, że mieszkańcy na wsi słuchają tylko disco polo. U nas są mieszkańcy co przyjechali do Tarnowca, by tu zamieszkać, poszukać dla siebie alternatywy. I słuchają właśnie alternatywnej muzyki. Jeździmy na koncerty i chcieliśmy utworzyć nasz własny festiwal. Mamy potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wioletta Frankiewicz.

We wsi działa też zespół, który gra muzykę alternatywną. Jego członkowie to... dzieci organizatorów festiwalu, a w repertuarze covery.

Scena koncertowa II festiwalu Tarnogranie stanie w szczerym polu. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z darmowego pola namiotowego, bo zabawa zapowiada się do białego rana. Po koncercie zespołu HURT zaplanowano m.in. imprezę z dj'em oraz "after party", podczas którego wystąpi zespół Szelky Cover Bend, w którym występuje Grzegorz Tokarczyk - pomysłodawca festiwalu.

- Dobór zespołów na festiwal to przekaz, że warto mieć alternatywę. Każdy zajdzie tu coś dla siebie. Będzie zespół heavymetalowy, zespół bębniarski z pokazem tańca, kapela reggae, wszystko odbędzie się w szczerym polu - zaprasza Andrzej Buchowski. - Dobrze jest łamać stereotypy. Każdy festiwal kiedyś się jakoś zaczynał. Woodstock, ten pierwszy amerykański, też kiedyś nie był znany, to też było przecież szczere pole - dodaje.

W Tarnowcu można zostać na dłużej.

- Tarnowiec ma fajną atmosferę, fajni ludzie tu mieszkają. Mamy ogród marzeń i wspomnień, mamy pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na wschodzie, bo nasi mieszkańcy to w większości właśnie potomkowie repatriantów. Aktualnie w Tarnowcu jest 389 mieszkańców. Wszyscy się znają- podkreśla Frankiewicz.

II Festiwal Tarnogranie jest finansowany z programu Odnowa Wsi Opolskiej oraz dzięki pomocy sponsorów. Radio Opole objęło go patronatem medialnym.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »