Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że…
2017-08-09, 16:11 Autor: Agnieszka Stefaniak

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej
W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tarnogranie". To inicjatywa działającego we wsi Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”.
- Gwiazdą festiwalu będzie zespół HURT, ale przed nim wystąpi 12 zespołów amatorskich. Zmierzą się w konkursie, w którym nagrodą jest możliwość nagrania materiału muzycznego w profesjonalnym studiu, kto wie, może na płytę - czego im życzymy - wyjaśnia Andrzej Buchowski, który poprowadzi festiwal.

- To są stereotypy, że mieszkańcy na wsi słuchają tylko disco polo. U nas są mieszkańcy co przyjechali do Tarnowca, by tu zamieszkać, poszukać dla siebie alternatywy. I słuchają właśnie alternatywnej muzyki. Jeździmy na koncerty i chcieliśmy utworzyć nasz własny festiwal. Mamy potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wioletta Frankiewicz.

We wsi działa też zespół, który gra muzykę alternatywną. Jego członkowie to... dzieci organizatorów festiwalu, a w repertuarze covery.

Scena koncertowa II festiwalu Tarnogranie stanie w szczerym polu. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z darmowego pola namiotowego, bo zabawa zapowiada się do białego rana. Po koncercie zespołu HURT zaplanowano m.in. imprezę z dj'em oraz "after party", podczas którego wystąpi zespół Szelky Cover Bend, w którym występuje Grzegorz Tokarczyk - pomysłodawca festiwalu.

- Dobór zespołów na festiwal to przekaz, że warto mieć alternatywę. Każdy zajdzie tu coś dla siebie. Będzie zespół heavymetalowy, zespół bębniarski z pokazem tańca, kapela reggae, wszystko odbędzie się w szczerym polu - zaprasza Andrzej Buchowski. - Dobrze jest łamać stereotypy. Każdy festiwal kiedyś się jakoś zaczynał. Woodstock, ten pierwszy amerykański, też kiedyś nie był znany, to też było przecież szczere pole - dodaje.

W Tarnowcu można zostać na dłużej.

- Tarnowiec ma fajną atmosferę, fajni ludzie tu mieszkają. Mamy ogród marzeń i wspomnień, mamy pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na wschodzie, bo nasi mieszkańcy to w większości właśnie potomkowie repatriantów. Aktualnie w Tarnowcu jest 389 mieszkańców. Wszyscy się znają- podkreśla Frankiewicz.

II Festiwal Tarnogranie jest finansowany z programu Odnowa Wsi Opolskiej oraz dzięki pomocy sponsorów. Radio Opole objęło go patronatem medialnym.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »