Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że…
2017-08-09, 16:11 Autor: Agnieszka Stefaniak

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej
W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tarnogranie". To inicjatywa działającego we wsi Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”.
- Gwiazdą festiwalu będzie zespół HURT, ale przed nim wystąpi 12 zespołów amatorskich. Zmierzą się w konkursie, w którym nagrodą jest możliwość nagrania materiału muzycznego w profesjonalnym studiu, kto wie, może na płytę - czego im życzymy - wyjaśnia Andrzej Buchowski, który poprowadzi festiwal.

- To są stereotypy, że mieszkańcy na wsi słuchają tylko disco polo. U nas są mieszkańcy co przyjechali do Tarnowca, by tu zamieszkać, poszukać dla siebie alternatywy. I słuchają właśnie alternatywnej muzyki. Jeździmy na koncerty i chcieliśmy utworzyć nasz własny festiwal. Mamy potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wioletta Frankiewicz.

We wsi działa też zespół, który gra muzykę alternatywną. Jego członkowie to... dzieci organizatorów festiwalu, a w repertuarze covery.

Scena koncertowa II festiwalu Tarnogranie stanie w szczerym polu. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z darmowego pola namiotowego, bo zabawa zapowiada się do białego rana. Po koncercie zespołu HURT zaplanowano m.in. imprezę z dj'em oraz "after party", podczas którego wystąpi zespół Szelky Cover Bend, w którym występuje Grzegorz Tokarczyk - pomysłodawca festiwalu.

- Dobór zespołów na festiwal to przekaz, że warto mieć alternatywę. Każdy zajdzie tu coś dla siebie. Będzie zespół heavymetalowy, zespół bębniarski z pokazem tańca, kapela reggae, wszystko odbędzie się w szczerym polu - zaprasza Andrzej Buchowski. - Dobrze jest łamać stereotypy. Każdy festiwal kiedyś się jakoś zaczynał. Woodstock, ten pierwszy amerykański, też kiedyś nie był znany, to też było przecież szczere pole - dodaje.

W Tarnowcu można zostać na dłużej.

- Tarnowiec ma fajną atmosferę, fajni ludzie tu mieszkają. Mamy ogród marzeń i wspomnień, mamy pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na wschodzie, bo nasi mieszkańcy to w większości właśnie potomkowie repatriantów. Aktualnie w Tarnowcu jest 389 mieszkańców. Wszyscy się znają- podkreśla Frankiewicz.

II Festiwal Tarnogranie jest finansowany z programu Odnowa Wsi Opolskiej oraz dzięki pomocy sponsorów. Radio Opole objęło go patronatem medialnym.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »