Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący…
2017-06-22, 13:10 Autor: Marek Świercz

Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący, ale niezbędny, a także o tym, że przedsiębiorcy potrzebują dziś stabilnego prawa i rąk do pracy

Henryka Bochniarz o tym jak ważny jest dialog
- Mamy świadomość, że dialog społeczny spowalnia proces legislacyjny, ale przepychanie ustaw kolanem, bez dialogu, kończy się nie tylko protestami, ale także złym prawem, bo czasem ustawę trzeba nowelizować zanim jeszcze opuści kancelarię prezydenta - mówiła w Loży Radiowej Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan a zarazem przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Nasz gość przyjechał do Opola, by wziąć udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jak tłumaczy, objeżdża wszystkie takie rady w kraju, by poznać opinię ich członków na temat przepisów regulujących działalność rad.

- Te rady bardzo się różnią. Są takie, w których współpraca układa się bardzo dobrze, są takie, na które jak przyjdzie wojewoda, to nie przyjdzie marszałek. Są takie, które mają budżet w wysokości 175 tysięcy złotych, i takie, które mają do dyspozycji 5 tysięcy - mówiła prezydent Lewiatana.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, która w powszechnej opinii nie funkcjonowała najlepiej. Czy Rada jest skuteczniejsza?

- Jest za wcześnie, by o tym mówić, bo Rada działa od półtora roku - mówi Bochniarz. - Ważną zmianą jest to, że mamy teraz rotacyjnego przewodniczącego. Przez pierwszy rok był Piotr Duda jako przedstawiciel związków zawodowych, teraz ja jako przedstawiciel pracodawców, dopiero w trzecim roku będzie przedstawiciel rządu. Pracami Komisji Trójstronnej zawsze kierował przedstawiciel rządu.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, na co najbardziej skarżą się pracodawcy. Jak się okazuje, głównym problemem jest niestabilne prawo.

- Jeśli powiem, że w ciągu półtora roku do Rady trafiło 800 aktów prawnych, to pokazuje, jak duży jest problem. Przedsiębiorcy nie mają czasu śledzić przepisów, pewnie codziennie jakiś łamią, nie mając o tym pojęcia - mówi. - Drugi problem to brak ludzi do pracy. Polacy jakoś z emigracji nie wracają, po obniżeniu wieku emerytalnego według szacunków ZUS z rynku pracy zniknie 300 tysięcy osób. A zmiana prawa wizowego sprawi, że Ukraińcy, których dziś pracuje w Polsce milion, zaczną nas traktować jako kraj tranzytowy.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »