Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony…
2017-06-12, 14:50 Autor: Marek Świercz

Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony zdrowia robiona jest w interesie pacjentów a nie dyrektorów szpitali i samorządowców

Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony zdrowia robiona jest w interesie pacjentów a nie dyrektorów szpitali i samorządowców
- Tak zwana sieć szpitali nie jest tworzona dla dyrektorów czy jednostek samorządu terytorialnego, ale dla pacjentów - przekonywał w Loży Radiowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, apelując przy okazji do mediów o zmianę perspektywy postrzegania reformy. Jak wyjaśnia, nie jest istotne to, co się przy okazji zmieni, ale to, jaki efekt uda się uzyskać.

Radziwiłł podkreślał, że sieć nie zostanie stworzona na bazie arbitralnych decyzji takich czy innych urzędników, ale w oparciu o obiektywne kryteria. Jeśli jednak dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ uzna, że jakiś szpital, który tych kryteriów nie spełnia (na Opolszczyźnie są to Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Opolu i Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie), jest jednak konieczny do zapewnienia podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego, to - po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia - może go do sieci dopisać.
Szef resortu zdrowia bagatelizował też obawy dotyczące obligatoryjnego uruchomienia przez szpitale w sieci opieki nocnej i medycznej. W jego przekonaniu, to jedyny sposób na rozładowanie tłoku na izbach przyjęć, gdzie spotykają się pacjenci w ciężkim stanie oraz ci, którzy nie zdążyli udać się po poradę do swojego lekarza i szukają pomocy w szpitalu. Opieka nocna i świąteczna adresowana będzie właśnie do nich.

Radziwiłł krytykował też obowiązujące dziś, quasirynkowe - jak je nazwał - zasady finansowania działalności szpitala, które z jednej strony prowadziły do różnych przekształceń w rodzaju komercjalizacji czy prywatyzacji, a z drugiej sprawiały, że jeden pacjent się szpitalowi "opłacał" a inny nie.

- Ryczałt sprawi, że szpital będzie bardziej elastyczny, będzie kompleksowo dbał o pacjenta, a nie skupiał się na wykonywaniu procedur - przekonywał. - I nie ma ryzyka, że szpital będzie odsyłał pacjentów, bo jeśli pieniędzy na leczenie nie wyda, to w kolejnym rozdaniu dostanie ich mniej.

Szef resortu zdrowia bronił także przyjętej kilka dni temu ustawy o minimalnych płacach w służbie zdrowia. która - w jego ocenie - pomoże zaradzić niesprawiedliwemu rozłożeniu płac.

Pytany o przyszłość NFZ, Radziwiłł stwierdził, że po likwidacji systemu ubezpieczeń zdrowotnych (w którym jeden obywatel jest ubezpieczony, a inny nie) niepotrzebna będzie instytucja pośrednicząca między ubezpieczonym o świadczeniodawcą, bo każdy obywatel zyska prawo do opieki medycznej finansowanej z budżetu państwa.

Dodajmy na koniec, że w ocenie ministra nic nie stoi na przeszkodzie, by Wojewódzkie Centrum Medyczne weszło do sieci szpitali ogólnopolskich.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »