Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego…
2017-04-20, 16:01 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego Wojciecha z Opolem i politycznym geniuszu Bolesława Chrobrego

Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
- Święty Wojciech jest tak ważny dla dziejów Polski, że wielu Polaków, nawet tych bardzo wierzących, uważa go za Polaka, a nie Czecha, biskupa praskiego i członka możnego rodu Sławnikowiców - mówiła w Loży Radiowej prof. Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.
W piątek w Opolu zaczyna się Święto Wojciechowe, jeden z punktów bogatego programu obchodów 800-lecia Opola. Według zaginionej kroniki dominikańskiej, św. Wojciech był w Opolu około roku 984 i ochrzcił pokaźną ilość mieszkańców osady. Według legendy, został po nim kamień z odciskiem stopy (jego replika znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim, oryginał w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu), ale można mocno powątpiewać w jej autentyczność, bo takich wojciechowych kamieni - jak dodaje nasz gość: z różnymi rozmiarami stopy - jest w Polsce kilkanaście.

- Jedno jest jednak pewne: święty Wojciech był w Opolu otoczony kultem tak silnym, że nie osłabł nawet w czasach protestanckich - mówi nasz gość.

Według prof. Pobóg Lenartowicz, należy stanowczo odrzucić tezę, że Bolesław Chrobry celowo wysłał czeskiego biskupa, by nawracał Prusów i poniósł z ich ręki męczeńską śmierć.

- Pierwotnie Wojciech wybierał się na Połabie, ale cesarz Otton III mu to odradził, bo było tam niebezpiecznie. Prusy wydawały się być spokojne - mówi. - Pamiętajmy też, że Chrobry dał mu 30 zbrojnych i nie wiedział, że Wojciech ich odeśle. Jedno za to nie ulega wątpliwości: gdy Wojciech poniósł męczeńską śmierć, Chrobry potrafił w sposób genialny wykorzystać to politycznie.

Przypomnijmy: nie tylko wywalczył dla Polski metropolię, ale też zatrzymał szczątki świętego Wojciecha w Polsce, choć Otton III prawdopodobnie chciał je ze sobą zabrać.

- I zawieźć na Węgry. Węgierski Stefan otrzymał właśnie koronę, a kult Wojciecha, czyli Adalberta, był tam tak silny, że imię Bella stało się ulubionym imieniem królów z dynastii Arpadów - opowiada nasz gość.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »