Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego…
2017-04-20, 16:01 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego Wojciecha z Opolem i politycznym geniuszu Bolesława Chrobrego

Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
- Święty Wojciech jest tak ważny dla dziejów Polski, że wielu Polaków, nawet tych bardzo wierzących, uważa go za Polaka, a nie Czecha, biskupa praskiego i członka możnego rodu Sławnikowiców - mówiła w Loży Radiowej prof. Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.
W piątek w Opolu zaczyna się Święto Wojciechowe, jeden z punktów bogatego programu obchodów 800-lecia Opola. Według zaginionej kroniki dominikańskiej, św. Wojciech był w Opolu około roku 984 i ochrzcił pokaźną ilość mieszkańców osady. Według legendy, został po nim kamień z odciskiem stopy (jego replika znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim, oryginał w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu), ale można mocno powątpiewać w jej autentyczność, bo takich wojciechowych kamieni - jak dodaje nasz gość: z różnymi rozmiarami stopy - jest w Polsce kilkanaście.

- Jedno jest jednak pewne: święty Wojciech był w Opolu otoczony kultem tak silnym, że nie osłabł nawet w czasach protestanckich - mówi nasz gość.

Według prof. Pobóg Lenartowicz, należy stanowczo odrzucić tezę, że Bolesław Chrobry celowo wysłał czeskiego biskupa, by nawracał Prusów i poniósł z ich ręki męczeńską śmierć.

- Pierwotnie Wojciech wybierał się na Połabie, ale cesarz Otton III mu to odradził, bo było tam niebezpiecznie. Prusy wydawały się być spokojne - mówi. - Pamiętajmy też, że Chrobry dał mu 30 zbrojnych i nie wiedział, że Wojciech ich odeśle. Jedno za to nie ulega wątpliwości: gdy Wojciech poniósł męczeńską śmierć, Chrobry potrafił w sposób genialny wykorzystać to politycznie.

Przypomnijmy: nie tylko wywalczył dla Polski metropolię, ale też zatrzymał szczątki świętego Wojciecha w Polsce, choć Otton III prawdopodobnie chciał je ze sobą zabrać.

- I zawieźć na Węgry. Węgierski Stefan otrzymał właśnie koronę, a kult Wojciecha, czyli Adalberta, był tam tak silny, że imię Bella stało się ulubionym imieniem królów z dynastii Arpadów - opowiada nasz gość.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »