Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało…
2017-03-17, 14:27 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało się przesłanie Opolskiej Nike

Piotr Solga i Stanisław Skakuj o znaczeniu pomnika Opolskiej Nike
- Świadomie zawęziliśmy przesłanie pomnika, by oddać hołd Polakom, działaczom I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, którzy walczyli o to, by Śląsk Opolski był częścią Polski, byli też pierwszymi ofiarami II wojny światowej - tak Stanisław Skakuj, były przewodniczący opolskiej Rady Miasta, mówił o okolicznościach zmiany nazwy Opolskiej Nike z Pomnika Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego na Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Piotr Solga, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, stwierdził, że dziś znaczenie Opolskiej Nike się zatarło. - Dziś przed tym pomnikiem spotykają się manifestacje wszystkich opcji, KOD, Czarny Protest czy ONR - tłumaczył.
Solga opowiedział o tym, jak pomnik, przedstawiający zwycięską Nike na polskim żubrze, został zbudowany w błyskawicznym tempie - i to w czynie społecznym - by zostać odsłonięty 9 maja 1970 roku.

- Data była nieprzypadkowa, pomnik miał wymowę antygermańską, od początku miał przypominać o polskości tych ziem - tłumaczył.

Dlaczego więc na początku lat 90. zmieniono jego nazwę? Jak wyjaśnia Skakuj, była to reakcja na powstające wszędzie na Opolszczyźnie niemieckie pomniki.

- Mówiliśmy, że to nie jest wojna na pomniki, ale trochę tak było - wspomina. - Mniejszość niemiecka była na etapie odbudowywania tożsamości, pomniki były ważnym elementem tej tożsamości. Uznaliśmy więc, że musimy mocniej zaakcentować polskie akcenty - mówi. - Nie wszystkim to się podobało, ostro krytykowało tę decyzję środowisko związane z "Beczką" pana Badury. Co więcej, od czasu zmiany nazwy pomnika na oficjalnych uroczystościach przestali się pojawiać politycy Mniejszości Niemieckiej, także parlamentarzyści.

Nasi goście rozmawiali także o tak zwanej wojnie pomnikowej z początku lat 90. Próbowano wtedy uzgodnić kształt niemieckich monumentów, ale znaczna część ustaleń z tamtych czasów do dziś nie została wprowadzona w życie. Solga zauważył, że temat budzi tak silne emocje, że trudno o racjonalną dyskusję. Skakuj stwierdził z kolei, że to efekt słabości władzy, która nie miała determinacji, by wyegzekwować polskie prawo.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »