Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Senator PO Piotr Wach o gabinecie cieni i o tym…
2016-11-22, 09:17 Autor: Piotr Wójtowicz

Senator PO Piotr Wach o gabinecie cieni i o tym, że polskie uczelnie powinny stawiać na badania [FILM]

Senator PO Piotr Wach o gabinecie cieni i o tym, że polskie uczelnie powinny stawiać na badania
- Gabinet cieni to przedsięwzięcie nieco ryzykowne, ponieważ podejmuje się go partia, która ma dzisiaj poparcie rzędu 15 procent - tak o pomyśle lidera Platformy Obywatelskiej wypowiedział się, senator PO profesor Piotr Wach. Były rektor Politechniki Opolskiej, który w nowym rządzie miałby odpowiadać za resort nauki i szkolnictwa wyższego, tłumaczy, że pomysł Grzegorza Schetyny ma głównie pokazać rozwiązania programowe opozycji.
Według senatora, zadaniem osób zaangażowanych w gabinet cieni jest merytoryczna krytyka działań obecnego rządu. Pytany o ocenę dokonań obecnego ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, wyjaśnił iż jego pracę ocenia mniej krytycznie niż działania rządu PiS. - Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest ustawa deregulacyjna, która skreśliła cały szereg przepisów z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Te przepisy kładły nacisk na tworzenie nowych szkół wyższych, jednak w sytuacji, gdy spada liczba studentów, to ustawa jest niepotrzebna - mówił gość programu.

Prof. Piotr Wach pytany, czy ma własne pomysły na reformę szkolnictwa wyższego wyjaśnił, iż zmiany przeprowadziłby ewolucyjnie. - Zaproponowałbym wprowadzenie trzech rodzajów uczelni: dydaktyczno-praktyczne, dydaktyczno-naukowe i o charakterze tylko naukowym. - Jestem przekonany, że przynależność uczelni do danej kategorii powinna wówczas bazować na danych numerycznych, czyli opierać się na wynikach a nie być uznaniową. Takie rozwiązanie znacznie lepiej określi ich potencjał i użyteczność społeczną - powiedział senator PO.

Według profesora w Polsce obecnie brakuje uczelni, które stawiają na badania naukowe, a to powoduje, iż nie przyciągamy studentów z zagranicy. - Ta sytuacja musi się zmienić, otóż powinniśmy umiędzynarodowić uczelnie, czyli zwiększyć liczbę badań i zachęcić młodych z Europy do studiowania w naszym kraju - mówił prof. Piotr Wach.

Jak tego dokonać, skoro krajowe uczelnie w rankingach światowych zajmują miejsca w czwartej albo piątej setce? Według prof. Wacha, polskie uczelnie dobrze kształcą, natomiast ich odległe miejsca w rankingach to wynik tego, iż nie wypuszczają noblistów. Zdaniem naszego gościa przyczyn takiej sytuacji należy poszukiwać w historii. - Myśmy nigdy nie byli krajem stabilnym politycznie - powiedział senator Platformy Obywatelskiej Piotr Wach.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »