Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych…
2016-08-19, 17:54 Autor: Aneta Skomorowska

Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych, cittaslow, poradzieckich pomnikach i tych pomnikach, których jeszcze w mieście nie ma [FILMY, ZDJĘCIA]

Loża Radiowa z Anitą Juchno, Barbarą Piechaczek i Leszkiem Bacem
Loża Radiowa z Adamem Krupą i Józefem Lenartowiczem
Piątkowa Loża Radiowa gościła w Głubczycach. Na rynku odwiedzili nas lokalni samorządowcy: Adam Krupa, burmistrz Głubczyc, Józef Lenartowicz, radny miejski, wicestarosta Anita Juchno, radny powiatu Leszek Bac i Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.
Posłuchaj piątkowej Loży Radiowej
W Głubczycach są pomniki pamiętające PRL i upamiętniające bohaterów tamtych czasów. Ich usunięcia chce radny PiS, Józef Lenartowicz.
Burmistrz stwierdził, że co do pomnika, który jest w parku można się spierać. Czeka na wykładnię z ministerstwa spraw zagranicznych. Co do pomnika przy szpitalu podtrzymuje swoje zdanie i zapowiada, że jego resztki będą usunięte.

Rozmawialiśmy także o braku połączeń kolejowych z Głubczycami. Utrudnia to dojazd do sąsiednich miejscowości. - Jeżeli władze stworzyłyby szansę dla mieszkańców, aby wydostali się na Śląsk, to łatwiej byłoby im dojechać do pracy - bo tam jest praca - powiedział radny Lenartowicz.

- Jesteśmy jedyną gminą, która zadeklarowała chęć przejęcia linii kolejowej. Chcemy jednak, aby najpierw kolej ją wyremontowała tę trasę do Racławic - odpowiedział burmistrz Krupa.

Problemem jest także to, że dworzec kolejowy został sprzedany. Jednak władze miasta i przedstawiciele PKP zaznaczają, że dworzec nie jest konieczny do tego, żeby w Głubczycach zatrzymywał się pociąg. Wystarczy wybudować ich zdaniem przystanek.
Radny powiatu Leszek Bac uważa, że władze lokalne powinny zrobić wszystko aby odzyskać dworzec. - Cena za jaką został on sprzedany, to 118 tys 462 zł - zaznaczył radny.

Z wicestarostą Anitą Juchno rozmawialiśmy między innymi o drodze prowadzącej do Opavy. - Jest to jedna z naszych strategicznych dróg. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie jej remontu z programów transgranicznych, jednak nie otrzymaliśmy dotacji. Będziemy wnioskować o pieniądze na jej remont w ramach tak zwanych schetynówek. Potrzeba 6 mln zł - wyjaśniła.

Wicestarosta nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powiat Głubczycki jest częścią tak zwanego półksiężyca biedy. - Ostatnio trwała rekrutacja. Firma potrzebowała 15 pracowników. Z 65 zaproszonych przez PUP do tej rekrutacji bezrobotnych, pracę zdecydowało się podjąć 10 - zaznaczyła.

- Nie mamy strefy ekonomicznej, w której byłyby tworzone miejsca pracy. Młodzież stąd wyjeżdża - zaznaczył radny Leszek Bac. - Wielu ludzi utraciło już prawa do zasiłków - dodał. - Jesteśmy miastem, które będzie borykało się z coraz większymi problemami. Będziemy miastem starych ludzi - powiedział.

- Jesteśmy w takiej sytuacji jak w XIX wieku. Wtedy na śląsku rozbudowywały się kopalnie węgla kamiennego a podupadały małe miasta tkackie, jak Głubczyce - zwróciła uwagę Barbara Piechaczek, dyrektor powiatowego muzeum ziemi Głubczyckiej. - Potrzebujemy zarówno dużego inwestora jak i mniejszych przedsiębiorców - mówiła.

W programie poruszyliśmy także problem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Radny Bac oraz część mieszkańców miasta chce upamiętnić te wydarzenia. Mimo zebranych podpisów nie udało im się uzyskać zgody od władz miasta na ustawienie tablicy pamiątkowej w centrum miasta. - Władze argumentują swoją odmowę tym, że w tym miejscu był kiedyś klasztor Joannitów - powiedział Leszek Bac z Prawa i Sprawiedliwości.

Głubczyce chcą także być miastem Cittaslow. To niewielkie miejscowości, które stawiają na jakość i wygodę życia w zabieganym świecie.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »