Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tadeusz Wojnar o tym, że Racibórz chce i powinien…
2016-08-01, 12:35 Autor: Marek Świercz

Tadeusz Wojnar o tym, że Racibórz chce i powinien wrócić w granice Opolszczyzny, bo tam jest jego miejsce [FILM]

Tadeusz Wojnar o tym, że Racibórz chce i powinien wrócić w granice Opolszczyzny
- Raciborszczyzna zawsze ciążyła w stronę Opolszczyzny, łączą nas historyczne więzi - mówił w Loży Radiowej Tadeusz Wojnar, były przewodniczący Rady Miasta Raciborza, który od dobrych kilkudziesięciu lat przekonuje swoich ziomków, że powiat raciborski powinien znaleźć się w granicach Opolszczyzny, bo takie rozwiązanie będzie korzystne dla obu zainteresowanych stron.
Z Tadeuszem Wojnarem rozmawia Piotr Wójtowicz
Te historyczne więzi to średniowieczne jeszcze Księstwo Opolsko-Raciborskie, ale także kawał historii powojennej - do czasu reformy administracyjnej Edwarda Gierka z lat 70. Racibórz był częścią województwa opolskiego.

- Łączy nas historia i podobny potencjał kulturalny, polityczny i intelektualny - przekonuje nasz gość. - Powrót Raciborza na Opolszczyznę wzmocniłby ten region, a i Racibórz by na tym skorzystał, bo stałby się trzecim miastem w województwie opolskim. W województwie śląskim jest miastem peryferyjnym, o którym rządzący regionem nie pamiętają. Nie możemy na przykład doczekać się obwodnicy.

Zdaniem Wojnara, atutem Opolszczyzny jest inny model zarządzania, w jego ocenie - sprawniejszy.

-Przykład? Macie znakomite drogi, widać, że nakłady na modernizację dróg są właściwe, my nie mamy tego szczęścia - przekonuje nasz gość. - Czy jest szansa na realizację naszych planów? Byłaby to decyzja o charakterze politycznym, jak każda tego rodzaju, ale miałaby głęboki sens gospodarczy.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »