Radio Opole » Loża Radiowa

Aktualności

2017-09-22, 00:25

Sybilla Fusiarz o spotkaniu lekarzy medycyny i weterynarii, o chorobach nowotworowych i o podejściu do „osób z rurką”

Sybilla Fusiarz [fot. Marcin Skomudek]
Sybilla Fusiarz [fot. Marcin Skomudek]
- To cały cykl spotkań poświęconych nowotworom u ludzi i zwierząt, a pierwsza konferencja będzie dotyczyć nowotworów w obrębie jamy ustnej. To trochę zlepek moich działań na rzecz wsparcia i pomocy drugim, kontaktów z lekarzami weterynarii i medycyny, którzy prowadzą badania pod kątem zachorowalności na nowotwory w obrębie jamy ustnej, gardła, krtani i nosa, a także współpracy z firmą, bezpłatnie udostępniającą nam sprzęt diagnostyczny. Te trzy elementy spowodowały, że powstała ta konferencja – wyjaśniała Sybilla Fusiarz.
- Lekarze weterynarii będą mówili o nowotworach u zwierząt, lekarze medycyny – o raku krtani u ludzi, a na zakończenie konferencji będą warsztaty przy użyciu specjalistycznego sprzętu – informowała organizatorka konferencji.

Reakcja obu środowisk – lekarzy medycyny i weterynarii – na pomysł zorganizowania takiego spotkania była fantastyczna. Jak mówiła Sybilla Fusiarz, są ciekawi, w jaki sposób pracują ich koledzy w zakresie podobnych problemów u swoich pacjentów.

Pytana o pracę na rzecz osób laryngektomowanych, czyli tzw. „osób z rurką”, wskazywała na konieczność kompleksowej pomocy.

- Taka osoba ma traumę, jest wycofana i niejednokrotnie potrzebuje sztabu ludzi, interdyscyplinarnego zespołu. To musi być m.in. psycholog czy geriatra, bo to często osoby powyżej 60 roku życia – wyjaśniała Fusiarz, dodając, że niezwykle ważne jest traktowanie takich osób z szacunkiem, czyli na równi.
2017-09-20, 23:48

Joanna Kardasińska o tym, jak się trafia na szczyt, o babskich duchach i innych niezwykłościach zamku w Niemodlinie

Joanna Kardasińska o tym, jak się trafia na szczyt, o babskich duchach i innych niezwykłościach zamku w Niemodlinie
- To jest niebywała wygrana. To zwycięstwo fascynatów, miłośników zamku, a także mieszkańców Niemodlina – tak o zwycięstwie Zamku Książęcego Niemodlin w prestiżowym konkursie Top Zamki i Pałace w Polsce mówiła w naszym studiu Joanna Kardasińska.więcej »
2017-09-19, 19:14

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, którzy zarabiają poniżej progów finansowych określonych przez ministerstwo. Wyjaśniał, że wiąże się to z ustaleniem minimalnego wynagrodzenia dla zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia i tych wyrównań nie należy traktować jak podwyżek, które obejmowałyby wszystkich pracowników.więcej »
2017-09-19, 07:11

Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o tym, że opozycja szuka obywatelskiego kandydata na prezydenta Opola

Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o pierwszym tygodniu w Sejmie i festiwalowych sporach
- Nie zmieniłem zdania, nie zamierzam kandydować na prezydenta Opola, potrzebujemy obywatelskiego ponadpartyjnego kandydata – mówił w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. – Zgadzam się z kolegą, wokół takiego kandydata trzeba zgromadzić różne środowiska polityczne, także KOD czy dobrzeniaków – wtórował mu poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.więcej »
2017-09-15, 14:54

Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików

Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików
- Chcemy przypomnieć dzieje opolskich ewangelików, okazja jest 500-lecie ogłoszenia tez Marcina Lutra - mówili w Loży Radiowej ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu, oraz prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, zachęcając do obejrzenia wystawy "Warownym grodem jest nasz Bóg", którą od piątku można oglądać w siedzibie parafii na ulicy Pasiecznej.więcej »
2017-09-15, 14:42

Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opolski

Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opolski
- Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, ale urywałyśmy się z lekcji i chodziłyśmy na próby. Dla młodych dziewcząt to była także okazja do podpatrzenia ciuchów, w których przyjeżdżały gwiazdy - opowiadała w Loży Radiowej Halina Żyła, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola.więcej »
2017-09-14, 14:47

Jerzy Lehmann i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki [FILM]

Jerzy Lehman i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki
- To nie jest tanie hobby, ale w poszukiwaniu cennych wolumenów ważniejsza od pieniędzy jest wiedza - mówili w Loży Radiowej Krzysztof Krupa i Jerzy Lehmann, opolscy filateliści. - Maile nie zastąpiły listów, za to internet otworzył przed filatelistami zupełnie nowe możliwości. W internetowych aukcjach biorą udział tysiące ludzi - przekonywali.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »