Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie…
2020-06-21, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
- Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje hirudoterapię.
Okazuje się, że ślina pijawek ma wiele korzystnych substancji, więc działa między innymi przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Stworzona pomagają też regulować ciśnienie krwi.

Pijawki powodują wzrost mikrokrążenia wokół rany, czyli pomagają w jej zabliźnieniu. I są wykorzystywane na przykład po transplantacjach, a tak zwane pijawki dentystyczne mogą pomóc w leczeniu paradontozy. Pijawki są skuteczne w leczeniu gronowca a nawet łagodzą objawy łuszczycy.

- Podczas pierwszej sesji stosujemy od 2 do 4 pijawek, ale liczbę tę możemy zwiększyć nawet do 12 sztuk w przypadku osób tęgich – wyjaśnił Paweł Fortuna. – Zaleca się 6 sesji terapeutycznych. Odczekuje pół roku i ponawia 6 sesji.

Leczenie pijawkami zaleca lekarz (niestety, w przypadku naszego regionu nie refunduje tego leczenia NFZ) a wykonywać taką terapię może wyłącznie osoba uprawniona. Nasz gość zaapelował, by nie korzystać z usług domorosłych terapeutów, którzy mogą stosować pijawki z niewiadomych źródeł. Często pochodzące ze wschodu pijawki wykorzystywane są wielokrotnie, co może sprzyjać różnym zakażeniom. Certyfikowane gabinety korzystają z pijawek ze specjalnych hodowli, które są zabijane po jednokrotnym wykorzystaniu.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »