Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw…
2020-06-02, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na krew

Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu

- Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu, pytana o to od ilu osób pobrano osocze krwi, które wspomaga leczenie zakażonych koronawirusem.


Jak się okazuje, terapia osoczem była też skuteczna w przypadku innych epidemii: eboli czy wirusa ptasiej grypy. I choć osocze nie jest lekiem, bardzo wspomaga proces leczenia chorych na COVID-19. - W osoczu byłych pacjentów wytwarzane są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-Cov2. Pobierając osocze od ozdrowieńców możemy to osocze przekazywać pacjentom chorym, pacjentom poważnie chorym, których proces leczenia może być właśnie wspomagany przez przetoczenie tego osocza, poprzez przetoczenie przeciwciał, które wspierają całą terapię leczniczą – tłumaczyła Iwona Racja-Biernacka.

Aby oddać osocze trzeba spełnić kilka warunków: muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone, czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem. Ponadto od ostatniego badania musi upłynąć 14 dni. Taka osoba musi również być w wieku od 18 do 60 lat, a w przeszłości nie otrzymała transfuzji krwi lub jej składników.

- Z uwagi na to, że pobieramy 600 ml osocza a dawka terapeutyczna to 200 ml, w związku z tym od każdego dawcy mogliśmy wytworzyć trzy dawki osocza w jednostkach terapeutycznych – mówiła Rajca-Biernacka.

Osocze zostało przekazane pacjentom zgodnie z zapotrzebowaniem do szpitala w Kędzierzynie Koźlu. Trafiło też do województwa dolnośląskiego. Do naszego regionu trafiło z kolei osocze z województwa śląskiego. Taka wymiana jest konieczna, ponieważ konieczna jest zgodność z grupą krwi danej osoby. Dyrektor RCKiK zaapelowała do "ozdrowieńców" by zgłaszali się do placówki i oddawali osocze.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »