Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie…
2020-06-01, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.

Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny rozkład, więc też nie przewidujemy wielu połączeń związanych z ruchem studentów czy uczniów. Ten „właściwy” i całościowy rozkład jazdy wróci dopiero od września, chyba że wrócą obostrzenia związane z pandemią – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, odpowiedzialny za funkcjonowanie kolei w naszym regionie.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.



- Przypomnę, że od 15 kwietnia, czyli przez 1,5 miesiąca były odwołane 93 składy, co stanowi 45% naszych połączeń POLREGIO. Jest to związane ze spadkiem potoku podróżnych, który sięgał 90%. My na czas pandemii zachowaliśmy te połączenia, które były konieczne, żeby w ogóle można było dojechać do pracy, bo przecież szkoły nie działały – mówił Szymon Ogłaza. - Od 25 maja przywróciliśmy 13 składów i stopniowo to wszystko będzie wracało – dodał.



Naszego gościa pytaliśmy o kondycję finansową przewoźników. - To nasza bolączka – przyznał Ogłaza. – Straty POLREGIO są pokrywane z budżetu województwa, więc obserwujemy tę sytuację bardzo pilnie. Tego się dowiemy tak naprawdę na koniec roku, bo w tej chwili wypłacamy POLREGIO 1/12 co miesiąc z tego co zaplanowaliśmy, czyli 40 mln rekompensaty, mimo, że przecież połowa rozkładu jazdy nie była realizowana. Ale umówiliśmy się z POLREGIO, że będziemy wypłacać rekompensaty planowo, a na koniec roku podsumujemy i rozliczymy się wykorzystując też możliwości z programów rządowych – tłumaczył wicemarszałek.



Pytaliśmy też o nową umowę z POLREGIO, która ma być podpisana do 19 grudnia 2020 roku. - Umowa to ramowe określenie zasad współpracy. Czy kursów będzie mniej czy więcej zależy do tego jak potoczą się negocjacje. Prace trwają, mamy zespół negocjacyjny, wspieramy się też firmą zewnętrzną, która nam pomaga w przygotowaniach. Mówimy przecież o umowie, która opiewa na pół miliarda złotych w perspektywie 10-letniej, więc przykładamy się do tego, żeby umowa była korzystna dla obu stron – mówił wicemarszałek Ogłaza, który dodał, że po wakacjach chciałby wyjść z inicjatywą utworzenia kolejowego „okrągłego stołu”, by porozmawiać o rentowności połączeń.



– W naszym województwie, ale i w innych gdzie jest nawet gorzej, nie ma żadnego połączenia kolejowego, które byłoby rentowne w wyższym stopniu niż 30 %. Czyli my 70% dokładamy. Gdybyśmy mieli to pokrywać z biletów to byłyby niezwykle drogie i nikt by nie jeździł – stwierdził.



Szymon Ogłaza powiedział też, że pojawiły się komplikacje w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego w powiecie głubczyckim. Przypomnijmy, że w marcu odbyła się konferencja śląskich i opolskich samorządowców, której celem były rozmowy o złożeniu wniosku do PKP PLK w naborze do programu „KOLEJ PLUS”.


- Liderem jest powiat raciborski, który wycofał się ze względu na trudną sytuację finansową i ja się obawiam, że to nie będzie dotyczyło wyłącznie tego powiatu. Przypomnę, że program „KOLEJ PLUS” przewiduje wkład własny i to nie mały. Są wyceny inwestycji, które mówią o kilkuset milionach złotych, więc co najmniej kilkanaście milionów musiałyby pokryć samorządy. Chcę w tym tygodniu napisać do sygnatariuszy porozumienia z prośbą o deklarację co do możliwości (uczestnictwa w projekcie przyp. red.). Jednak ja jestem pesymistą, a raczej realistą, bo wiemy, że samorządy na poziomie gminnym mocno odczuły wszystko to, co związane z obostrzeniami – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »