Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska…
2020-05-27, 08:12 Autor: Joanna Matlak

Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego

Antoni Konopka [fot.Maciej Wajler]
Antoni Konopka [fot.Maciej Wajler]
- Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Antoni Konopka, wicemarszałek województwa, który w zarządzie regionu zastąpił Stanisława Rakoczego.
Nasz gość przypomniał, że obszary wiejskie stanowią prawie 95% naszego województwa, na których żyje i mieszka 50% mieszkańców Opolszczyzny. – Mamy problemy wynikające z demografii, infrastruktury drogowej, również te dotyczące edukacji, życia społecznego czy kulturalnego. Potrzebne jest wypracowanie strategii – zaznaczył Konopka.

- Dla mnie istotnym elementem będzie nasza marka czyli Program Odnowy Wsi. Będę proponował poszerzenie programu. Chodzi o to, żeby nie był to program czysto „estetyczny” poruszający kwestie bioróżnorodności czy partnerstwa, ale też elementy chociażby demograficzne – mówił wicemarszałek.

Nasz gość, który jest także przewodniczącym komisji ds. rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa przy Związku Województw RP, wskazał, że w ramach walki z koronwirusem zarząd wystąpił do Ministra Rolnictwa z propozycją przeznaczenia niewykorzystanych środków z PROW-u na wsparcie gospodarstw dotkniętych epidemią.

Antoni Konopka mówił też o Wodach Polskich, państwowej spółce, która zastąpiła Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wskazał, że przygotował interpelację z pytaniami skierowaną właśnie do Wód. – Chcę, żeby została przedstawiona informacja co, jak i za ile zostało zrobione w naszym województwie. Bo ja analizuję sytuację, ale trudno odpowiedzieć szczegółowo co jest robione i co będzie robione.

Konopka stwierdził również, że gdyby samorząd województwa realizował inwestycję związaną z polderem Żelazna „już dawno kupowalibyśmy nożyczki do przecięcia wstęgi na zakończenie inwestycji”.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »