Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Michał Siek o kolejnych etapach 'odmrażania' e…
2020-05-15, 08:03 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o kolejnych etapach "odmrażania" edukacji

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Trzymamy się kalendarza, który jest upubliczniony. To co nas czeka w najbliższym czasie to zajęcia praktyczne dla uczniów szkół policealnych, następne są szkoły branżowe, gdzie będzie umożliwione prowadzenie zajęć związanych z uzyskaniem prawa jazdy na motocykl i inne pojazdy. Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki i konsultacje dla uczniów klas maturalnych i ósmoklasistów - mówił w porannej rozmowie Michał Siek, opolski kurator oświaty. Z naszym gościem rozmawialiśmy o kolejnych etapach „odmrażania” edukacji.
Od 1 czerwca będą już możliwe konsultacje dla wszystkich uczniów. Jak przekazała rzecznika MEN Anna Ostrowska, nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja, a uczniowie korzystają ze zdalnej nauki. Rzeczniczka mówi, że resort przygotowuje rozporządzenie, w którym ograniczenia w funkcjonowaniu szkół zostaną przedłużone do 7 czerwca.

- Wszystko będzie zależało od tego jak będzie wygląda sytuacja epidemiczna, bo ona też nie jest w całym kraju taka sama. To też zależy od warunków w danej szkole i na danym terenie. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i MEN, ale szczegółowe procedury musi ustalić każdy dyrektor z organem prowadzącym – dodał kurator Siek.

W przestrzeni publicznej pojawia się też pytanie czy jest sens powrotu uczniów do szkół. – Mówiąc o powrocie, chodzi bardziej o umożliwienie uczniom przeprowadzenia konsultacji, żeby np. wyjaśnić bardziej niezrozumiałe treści lub umożliwić poprawienie oceny. To jest to co można zrobić w małych grupach. Ale też chyba zdajemy sobie sprawę, że jeśli zgodnie z kalendarzem, w czerwcu mamy koniec roku to wiemy, że w tym ostatnim tygodniu spotykają się rady pedagogiczne i podejmowane są uchwały. Więc wydaje mi się, że to zbyt duże ryzyko i chyba też niepotrzebne w tym momencie, żeby zapraszać uczniów z powrotem do szkoły na normalne zajęcia na dwa tygodnie – mówił kurator Siek.

Naszego gościa pytaliśmy też o to, czy sprawdziła się nauka zdalna i czy jest prowadzony monitoring ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »