Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego…
2020-05-14, 09:09 Autor: Joanna Matlak

Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego, czyli 1000 złotych na wakacje

Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Myślę, że jest to krok w dobrym kierunku. Na razie są to wstępne założenia, czekamy więc na szczegóły. Wcześniej jako branża byliśmy pytani o propozycje i jednym z takich punktów był również bon turystyczny. Ciężko się odnosić, bo są to wstępne informacje, ale uważam, że to pomysł idący w dobrą stronę, choć trzeba dopracować szczegóły. Już pojawiają się pytania dlaczego brane są pod uwagę tylko osoby pracujące na etacie, co z innymi osobami, np. samozatrudnionymi? – mówił w porannej rozmowie Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pytany o bon turystyczny 1000 plus, nowy projekt Ministerstwa Rozwoju.
Założeniem programu jest pomoc branży turystycznej, która mocno ucierpiała wskutek koronawirusa. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że bon turystyczny ma być wsparciem dla finansowym w wysokości 1000 złotych, które będą mogły otrzymać osoby zarabiające maksymalnie 5200 zł brutto i które mają umowę o pracę. Pieniądze przeznaczone na ten program nie będą wypłacane bezpośrednio na konto pracownika: będą one realizowane w formie kart przedpłaconych (prepaid), którymi będzie można zapłacić w biurze podróży lub bezpośrednio w obiekcie noclegowym (jeżeli posiada terminal płatniczy).

– Wszyscy przewidujemy, że będziemy mieli wzrost cen za usługi turystyczne i jeśli diametralnie w jednym czasie wzrośnie popyt na usługi turystyczne w kraju, to wiadomo, że ci którzy będą ten bon honorować, mogą próbować podwyższać ceny. Należałoby więc pomyśleć o pewnych mechanizmach, które by temu przeciwdziałały – zwrócił uwagę nasz gość. – Jest też pytanie czy dobrym pomysłem jest przerzucanie kosztów na przedsiębiorców, obawy mogą mieć pracownicy czy związki zawodowe – dodał Mielec.

Operatorem programu ma być Polska Organizacja Turystyczna. – Z zapowiedzi wynika też, że pakiet czy też usługa musi się składać z noclegu i jakiejś innej usługi, więc to zmusi przedsiębiorców do kooperacji miedzy sobą, czego dzisiaj nie ma lub występuje w małym stopniu, mimo wielu lat szkoleń i wsparcia Unii Europejskiej. Z tego co wiemy i trochę się domyślamy, ten program ma się opierać na wcześniejszym programie „Polska – Weekend za pół ceny” i to na tej platformie internetowej te pakiety miałyby być dostępne. Jeśli tak, to pewnie będzie się od nas oczekiwać, że na naszym terenie będziemy zachęcać przedsiębiorców do wzięcia udziału w akcji. Ale to na razie domysły, bo oficjalnie informacji nie mamy – zaznaczył dyrektor OROT-u.

Dodajmy, że z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że o 65% spadła liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w marcu 2020 r. względem marca 2019. Ponadto odnotowano 17% spadek wydatków turystów w Polsce w pierwszym kwartale względem roku poprzedniego. Dodatkowo Światowa Organizacja Turystyki oszacowała 60-80% spadek międzynarodowego ruchu turystycznego w 2020 roku.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »