Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach…
2020-04-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach od poszukiwania ludzi, szkoleniu psów oraz o tym, jak długo nasi bracia mniejsi mogą nam pomagać w ratowaniu

Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
- Na Opolszczyźnie mamy 6 psów certyfikowanych w najwyższe certyfikacji w klasie pierwszej, która pozwala na poszukiwania w kraju i za granicą - mówił Dariusz Fąfara, prezes Fundacji Opolskie Psy Ratownicze OPOLSAR. - W Polsce mamy takich psów 160. Trzeba też pamiętać, że drugie tyle jest w trakcie szkolenia.
Psy podlegają urzędowej certyfikacji. Aby były dopuszczone do poszukiwań, muszą zaliczyć dwa egzaminy przeprowadzane przez Państwową Straż Pożarną. Na zdobyciu tej certyfikacji klasy pierwszej nie kończy się szkolenie, bo każdego roku przewodnik ze swoim pupilem musi stawić się ponownie przed komisja i zdać egzamin weryfikacyjny.

- Szkolenie jest bardzo długie i żmudne, trwa 2-3 lata - przyznał nasz gość. - Inne jest szkolenie psa gruzowiskowego - znacznie trudniejsze i dłuższe od szkolenia psa terenowego.

Początek szkolenia jest jednak zawsze taki sam: psy przyzwyczajane są do działania motywacyjne, czyli uczone, że szczęśliwy finał poszukiwań łączy się z jakimś miłym akcentem, na przykład z jakimś smakołykiem.PSP preferuje psy ras użytkowych, pasterskie. Ale w gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy szkolony jest pies rasowy czy kundelek. Brane są pod uwagę jego indywidualne predyspozycje.

- Przyjmując psa do szkolenia sprawdzamy, czy jest on przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt, czy jest chętny do współpracy - podkreślił prezes Fąfara. - Od razu eliminowane są psy agresywne.

Nasz gość przyznał, że wszyscy czworonożni podopieczni 26 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego będą mogli liczyć na jakiś smakołyk.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »