Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej…
2020-04-25, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej o hałasie samochodowym, jego wpływie na otoczenie i metodach jego ograniczania

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Nasze normy skali hałasu dla pojazdów rzeczywiście są stare - przyznał nasz rozmówca, który podkreślił, że podstawowym żródłem hałasu jest właśnie komunikacja. I wprawdzie najwyższe wartości są domeną lotnictwa, to jednak właśnie samochody - jako najpopularniejszy środek transportu - najbardziej wpływają na poziom hałasu wokół nas.
- Polskie normy w tej mierze są znacznie bardziej liberalne od norm na przykład francuskich czy niemieckich - przyznał dr inż I. Hetmańczyk - Ale pamiętajmy, że Polska nie produkuje swoich silników, albo je importujemy, albo produkujemy na licencjach.

Rzecz jasna żródłem hałasu samochodowego przede wszystkim są silniki oraz układy przeniesienia napędu. Stare silniki dieslowskie generowały ogromne ilości decybeli. Dzisiejsze - często można już porównywać z benzynowymi. Oczywiście najcichsze są hybrydy, a przede wszystkim samochody wyłącznie elektryczne, ale do ich upowszechnienia w skali, która spowodowałaby znacznie obniżenie hałasu komunikacyjnego jeszcze daleka droga.

Nie bez znacznie jest wiek auta: stare egzemplarze mają silniki znacznie głośniejsze. Ale w grę wchodzi także naturalne z wiekiem samochodu poluzowanie jego różnych elementów, które również generuje hałas. Najbardziej wymownym przykładem jest tutaj skrzypienie elementów kokpitu. Ważny więc jest wiek samochodu (tutaj niestety nie mamy dobrych doświadczeń związanych z importem starych aut z zagranicy), ale także jego wyposażenie. Powyżej pewnej prędkości hałas wywołany toczeniem się samochodu jest większy od wywoływanego przez silnik. Stąd znaczenie jakości choćby opon samochodowych - wybierajmy te z kategorii "ciche". W ekologii ekonomia ma znaczenie - po prostu obniżanie progu hałasu kosztuje.

Każdy kierowca ma wpływ na poziom hałasu choćby poprzez operowanie pedałem gazu. Utrzymując silnik niepotrzebnie na wysokich obrotach, rujnujemy nasze aparaty słuchu. Warto o tym pamiętać przez okrągły rok, nie tylko 25 kwietnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »