Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii…
2020-04-09, 09:06 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów pracy

Tomasz Krzemienowski [fot. Barbara Więcek]
Tomasz Krzemienowski [fot. Barbara Więcek]
– Inspekcja pracuje teraz na nieco zwolnionych obrotach. Jeśli chodzi o biuro to jest nas tutaj trzon niezbędny do funkcjonowania urzędu, niemniej inspektorzy wykonują pracę zdalną. Czyli „obrabiamy” wcześniej wytworzone dokumenty, odpowiadamy też na liczne zapytania, które do nas wpływają, pojawiamy się też w terenie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu, zapytany jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów.
Początkowo najwięcej pytań kierowanych do inspekcji pracy dotyczyło kwestii związanych z badaniami okresowymi.

– Dość szybko okazało się, że nie będzie się dało przeprowadzić takich badań. Jak stanowi Kodeks Pracy, nie można go dopuścić do pracy bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jeśli chodzi o badania okresowe, których termin upływa, one zostały przez specustawę zawieszone. Obowiązek przeprowadzenia badań powstanie maksymalnie do 60 dni od ustania stanu epidemii – mówił inspektor Krzemienowski.

– Natomiast jeśli chodzi o wstępne badania, to tutaj jest problem bo nie możemy nowego pracownika przyjąć bez tych badań. Ale jest wstępne ułatwienie zarówno przy badaniach wstępnych, jak i kontrolnych, tzn. ustawodawca dopuścił, że mogą one zostać przeprowadzone przez każdego lekarza, nie musi to być lekarz profilaktyk – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o kwestie związane z odmową przyjścia do pracy przez pracownika czy skierowaniem pracownika na urlop.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »