Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych…
2020-02-28, 09:07 Autor: Maciej Wajler

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem
- Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie Piotr Moc, prezes Radia Opole, zapytany o wczorajsze spotkanie szefów regionalnych mediów, zarówno Polskiego Radia jak i TVP, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, na biurku prezydenta leży nowelizacja ustawy przyznająca mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 mld złotych. Na podjęcie decyzji prezydent ma czas do 6 marca.
Dodajmy, że wcześniej prezydent spotkał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a na dziś ma jeszcze zaplanowane spotkanie z Prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińska i prezesem TVP Jackiem Kurskim. Konsultacje odbywają się w sprawie przyznania rekompensaty dla mediów w wysokości prawie 2 mld złotych za osoby ustawowo zwolnione z opłat abonamentowych. Przypomnijmy, że rekompensatę przyznali posłowie, senatorowie byli innego zdania, potem sprawa wróciła do sejmu i sejm przyjął stronę mediów publicznych. Teraz ruch jest po stronie prezydenta, który postanowił przeprowadzić konsultacje. Opozycja apeluje do prezydenta aby zawetował ustawę i aby przeznaczyć 2 mld złotych na ochronę zdrowia.



- Nigdy nie było takich konsultacji w sprawach mediów. Prezydent znalazł czas i poświęcił nam godzinę na to, abyśmy opowiedzieli jakie mamy bolączki i potrzeby. Myślę, że to było pożyteczne, sprawa jest wysokiej wagi, ponieważ bez tych pieniędzy nie będziemy dobrze funkcjonowali – powiedział prezes Moc.



Gość poranka powiedział, że prezydent był bardzo zainteresowany tym co mówili prezesi i pytał w jakiej kondycji finansowej są poszczególne spółki. - I ja sam np. nie wiedziałem, że wiele ośrodków TVP w miastach wojewódzkich jest w budynkach, których właścicielami są inne firmy i mają bardzo wysokie czynsze. Żeby wypełniać misję, nadawać programy, nadawać słuchowiska czy reportaże, transmisje koncertów potrzebna jest infrastruktura. Budynek też może wymagać remontów jak w naszym przypadku. My jesteśmy pod kuratelą wojewódzkiego konserwatora zabytków, więc sami nie możemy nic zrobić, ale też i nic nie robimy, bo nie mamy na to pieniędzy – powiedział Moc.



- Te pieniądze nie są żywą gotówką, tylko są w papierach wartościowych. My musimy je spieniężyć, tak jak maklerzy gdzieś upłynnić. I chcemy je przeznaczyć na pewne rzeczy które leżą odłogiem. W naszym obiekcie jest kilka elementów, które wymaga remontu, a od lat nie ma na to pieniędzy. My otrzymujemy pieniądze tylko na nadawanie programu, tzn. na nadajniki analogowe FM, które są bardzo drogie, tańsze są cyfrowe w systemie DAB +, ale głównie pieniądze idą na produkcję programu na FM. W tym roku to najniższa kwota w historii – 9,5 mln złotych – podkreślał Moc.



- Doszliśmy do wspólnego wniosku z prezydentem i on też to dostrzegł, że rekompensata to jest temat na topie, ale on nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest stabilność finansowania, wprowadzenie do systemu takiego stabilnego rozwiązania, które regulowałoby opłaty abonamentowe albo je zniosło, żeby media były finansowane w sposób stały, chociażby z budżetu państwa. Od wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wiem, że w Ministerstwie Kultury jest 5 projektów gotowych do procedowania w sejmie i senacie, które regulują i stabilizują rynek jeśli chodzi o radio i telewizję. Bo rekompensata jest pewną plombą i protezą - mówił Moc.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »