Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych…
2020-02-28, 09:07 Autor: Maciej Wajler

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem

Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem
- Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie Piotr Moc, prezes Radia Opole, zapytany o wczorajsze spotkanie szefów regionalnych mediów, zarówno Polskiego Radia jak i TVP, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, na biurku prezydenta leży nowelizacja ustawy przyznająca mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 mld złotych. Na podjęcie decyzji prezydent ma czas do 6 marca.
Dodajmy, że wcześniej prezydent spotkał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a na dziś ma jeszcze zaplanowane spotkanie z Prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińska i prezesem TVP Jackiem Kurskim. Konsultacje odbywają się w sprawie przyznania rekompensaty dla mediów w wysokości prawie 2 mld złotych za osoby ustawowo zwolnione z opłat abonamentowych. Przypomnijmy, że rekompensatę przyznali posłowie, senatorowie byli innego zdania, potem sprawa wróciła do sejmu i sejm przyjął stronę mediów publicznych. Teraz ruch jest po stronie prezydenta, który postanowił przeprowadzić konsultacje. Opozycja apeluje do prezydenta aby zawetował ustawę i aby przeznaczyć 2 mld złotych na ochronę zdrowia.



- Nigdy nie było takich konsultacji w sprawach mediów. Prezydent znalazł czas i poświęcił nam godzinę na to, abyśmy opowiedzieli jakie mamy bolączki i potrzeby. Myślę, że to było pożyteczne, sprawa jest wysokiej wagi, ponieważ bez tych pieniędzy nie będziemy dobrze funkcjonowali – powiedział prezes Moc.



Gość poranka powiedział, że prezydent był bardzo zainteresowany tym co mówili prezesi i pytał w jakiej kondycji finansowej są poszczególne spółki. - I ja sam np. nie wiedziałem, że wiele ośrodków TVP w miastach wojewódzkich jest w budynkach, których właścicielami są inne firmy i mają bardzo wysokie czynsze. Żeby wypełniać misję, nadawać programy, nadawać słuchowiska czy reportaże, transmisje koncertów potrzebna jest infrastruktura. Budynek też może wymagać remontów jak w naszym przypadku. My jesteśmy pod kuratelą wojewódzkiego konserwatora zabytków, więc sami nie możemy nic zrobić, ale też i nic nie robimy, bo nie mamy na to pieniędzy – powiedział Moc.



- Te pieniądze nie są żywą gotówką, tylko są w papierach wartościowych. My musimy je spieniężyć, tak jak maklerzy gdzieś upłynnić. I chcemy je przeznaczyć na pewne rzeczy które leżą odłogiem. W naszym obiekcie jest kilka elementów, które wymaga remontu, a od lat nie ma na to pieniędzy. My otrzymujemy pieniądze tylko na nadawanie programu, tzn. na nadajniki analogowe FM, które są bardzo drogie, tańsze są cyfrowe w systemie DAB +, ale głównie pieniądze idą na produkcję programu na FM. W tym roku to najniższa kwota w historii – 9,5 mln złotych – podkreślał Moc.



- Doszliśmy do wspólnego wniosku z prezydentem i on też to dostrzegł, że rekompensata to jest temat na topie, ale on nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest stabilność finansowania, wprowadzenie do systemu takiego stabilnego rozwiązania, które regulowałoby opłaty abonamentowe albo je zniosło, żeby media były finansowane w sposób stały, chociażby z budżetu państwa. Od wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wiem, że w Ministerstwie Kultury jest 5 projektów gotowych do procedowania w sejmie i senacie, które regulują i stabilizują rynek jeśli chodzi o radio i telewizję. Bo rekompensata jest pewną plombą i protezą - mówił Moc.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »