Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku…
2020-02-17, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku
- To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, pytana o siłę 1 % podatku, który można przekazać organizacjom pozarządowym. CDO rozpoczęło kampanię w której namawia do pozostawienie 1 procenta organizacjom opolskim.
Jak się okazuje coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent podatku organizacjom pozarządowym. – Od 2004 roku, czyli od czasu gdzie do polskiego systemu podatkowego wprowadzono instytucję 1 %, podatnicy przekazali w skali kraju ponad 10 mln złotych, a za 2018 rok to jest aż 870 mln – mówiła Piechowicz Witoń.

W programie pytaliśmy też o wybory podatników: wolą wspierać duże organizacje czy te mniejsze, mniej popularne? Jak wskazała naczelnik CDO, z tym bywa różnie, choć bardzo często w pędzie wybieramy te organizacje, których nazwy dobrze znamy.

- Są podatnicy, którzy od wielu lat przekazują pieniądze na jedną i tę samą organizację, a są też tacy, którzy wspierają różne. Ja sama z roku na rok przekazuje komuś innemu. Lokalnie chętniej oddajemy 1 % na te organizacje, w których być może sami działamy lub osobiście znamy ludzi, którzy te organizacje zakładali i znamy efekty ich działalności.

- Warto dodać, że duże organizacje mają więcej środków na promocję, a mniejsze raczej nie, stąd też chętnie biorą udział w takich kampaniach jak nasza miejska – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń. Przed przekazaniem 1 %, można też sprawdzić czy zajmuje się dana organizacja, a może w tym pomóc specjalna ulotka, którą kolportuje CDO.

Drugim tematem rozmowy były zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola. Jak dotąd mieszkańcy oddawali sześć głosów: trzy głosy na projekty ogólnomiejskie i trzy na dzielnicowe. – Teraz będzie to "jeden na jeden", chcieliśmy zapobiec "rozmyciu się" tych głosów – powiedziała naczelnik CDO. Ponadto, wraca głosowanie na projekty związane z placówkami oświatowymi, jednak wymóg jest taki, żeby ich projekt był ogólnodostępny dla mieszkańców, nie tylko dla szkoły. Inna zmiana to wykluczenie pomysłów związanych z jednostkami OSP.

Dodajmy też, że w CDO zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody im. Jana Całki. Niebawem zostanie ogłoszona lista z nazwiskami oraz tzw. „pożytkami” roku, do pracy zasiądzie specjalna komisja, który wybierze laureatów, a pod koniec marca odbędzie się Gala na której wybrani społecznicy zostaną nagrodzeni. O nagrodzie im. Jana Całki będą na najbliższej sesji pod koniec lutego dyskutować radni.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »