Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »