Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN
2020-01-24, 10:15 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN

Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN
- To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum Wystawienniczo- Dokumentacyjne Niemców w Polsce, które powstanie w Opolu przy ul. Szpitalnej - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Z Rafałem Bartkiem rozmawia Joanna Matlak
- Obiekt na ten cel został zakupiony, trwają prace projektowe i planistyczne, aby docelowo powstała tam wystawa stała, żeby było też miejsce na wystawy czasowe. Ale myślimy o tym, żeby to było miejsce żywe, miejsce spotkań z mieszkańcami Opola i województwa. Musi się tam znaleźć powierzchnia magazynowa, przestrzeń umożliwiająca rozmowę, dyskusje i prelekcje. Trwają intensywne prace projektowe w porozumienie z Urzędem Marszałkowskim, bo docelowo ma być to instytucja prowadzona wspólnie. Myślę, że od połowy przyszłego roku mogłoby to funkcjonować – powiedział Rafał Bartek.

TSKN obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. – TSKN województwa opolskiego powstało 16 lutego 1990 po długim okresie prób rejestracji towarzystwa – mówił nasz gość.

- Świętujemy nietypowo, bo nie 16 lutego, ale już 2 lutego w Oleśnie. To też ma swoją historię, bo TSKN jaki znamy dzisiaj i który ma siedzibę w Opolu, funkcjonuje jako połączenie dwóch TSKN-ów województwa częstochowskiego i opolskiego. Reforma administracyjna z 1999 roku spowodowala połączenie tych województw i tamtejszy TSKN podjął decyzję o przyłączeniu się do naszej organizacji. Chcąc uhonorować tamtych aktywistów i działaczy postanowiliśmy inaczej rozpocząć to świętownie, czyli właśnie 2 lutego w Oleśnie. Oni powstali 23 lutego, więc szukaliśmy takiej daty „pomiędzy” – mówił przewodniczący TSKN.

2 lutego o godzinie 15.00 w Kościele Bożego Ciała w Oleśnie rozpocznie się msza święta, a jeszcze przed mszą zostaną złożone wiązanki na grobach zasłużonych działaczy. – Potem spotykamy się na prelekcji i będzie też niespodzianka w postaci filmu historycznego z 1989 roku – mówił Rafał Bartek.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację polityczną w mniejszości.

Zobacz także

2020-03-12, godz. 10:30 Arkadiusz Wiśniewski o funkcjonowaniu miasta w obliczu zagrożenia koronawirusem – Pracujemy dalej, bo z jednej strony jest to troska o miasto, żeby ono mogło działać, bo potrzebna jest ciągłość pracy instytucji miejskich, z drugiej strony… » więcej 2020-03-11, godz. 09:22 Michał Siek o tym jakie rekomendacje popłynęły do szkół i przedszkoli z Ministerstwa Edukacji Narodowej - Trochę inaczej jest w szkołach średnich a w szkołach podstawowych. W średnich gromadzi się młodzież z większego terenu, z różnych miejscowości. W podstawówkach… » więcej 2020-03-10, godz. 10:06 Janusz Kowalski o rządowym programie „Kolej Plus szansą” – Po tej słynnej konferencji prezydenta na stacji w Końskich otworzyła się gigantyczna możliwość dla woj. opolskiego i otworzenia linii kolejowej Racibórz-Głubczyce… » więcej 2020-03-09, godz. 09:05 Grzegorz Sawicki o projekcie prószkowskiej Pomologii Projekt prószkowskiej Pomologii wreszcie nabiera rozpędu. Właśnie dziś Uniwersytet Opolski podpisze umowę z wykonawcą, która wybuduje Międzynarodowe Centrum Badań… » więcej 2020-03-08, godz. 08:35 Krzysztof Mucha o uroczystej gali XXX-lecia Samorządu Terytorialnego w Namysłowie 8 marca 1990 r. została uchwalona Ustawa o samorządzie gminnym. W tym dniu przypada również Dzień Kobiet. W Namysłowie postanowiono połączyć te dwie okoliczności… » więcej 2020-03-07, godz. 08:35 Łukasz Berlik o wypuszczeniu myszołowa, które odbędzie się w przyszły weekend Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze niezmiennie zaprasza opolan do kontaktu z fauną i florą. Już w sobotę (14.03) kolejna okazja do spaceru na Wyspie Bolko, tym… » więcej 2020-03-06, godz. 08:24 Marek Tomków o pacjentach kupujących leki "na zapas" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskie - Widzimy te skutki zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Pacjenci przychodzą do apteki i chcą robić zapasy, do… » więcej 2020-03-05, godz. 08:53 Przemysław Pytlik o uruchomieniu miejskiego programu in-vitro w Opolu - To jest ponadpartyjny i ponadpolityczny projekt, który służy mieszkańcom Opola - mówił w porannej rozmowie „ W 4 oczy” Przemysław Pytlik, niezależny radny Opola… » więcej 2020-03-04, godz. 08:53 Violetta Porowska o specustawie ws. koronawirusa - Nasze działania w ostatnich paru dniach były naprawdę bardzo pilne i w trybie ekstraordynaryjnym przygotowaliśmy specustawę ws. koronawirusa. Chodzi o to, żebyśmy… » więcej 2020-03-03, godz. 09:50 Yaroslav Bahriy o Młodzieżowym Centrum Leczenia Nerwic w Zawadzie - Wczoraj zaczęliśmy działalność i już mamy 8 osób. Jeszcze 7 miejsc jest wolnych, już trwają zapisy, także myślę, że szybko wypełnimy te 15 miejsc. NFZ zapewnił… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »