Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji…
2020-01-16, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego
– Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Nasz gość opowiadał o okolicznościach powstania polskiej marki, o której będzie mowa podczas konferencji naukowej, która odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu.
– Wówczas dwóch cesarzy państw centralnych, czyli Austro-Wegięr i Niemiec postanowiło zaskarbić sobie przychylność Polaków podczas toczącej się wojny. Ogromne straty spowodowały, że chciano zachęcić rekruta, chciano pokazać, że być może pod auspicjami państw centralnych będzie można myśleć o zbudowaniu państwa polskiego. Stąd też powstała Rada Regencyjna, Polska Siła Zbrojna, a sam generał gubernator, który z ramienia cesarstwa niemieckiego nadzorował powstające Królestwo, podjął decyzję że należy wprowadzić taką walutę – opowiadał dr Kuświk.

Zdaniem naszego gościa, marka polska była właściwie emanacją marki niemieckiej. – Nazwano ją marką polską, była drukowana w Belinie, były specjalne banknoty półmarkowe, jednomarkowe o różnych nominałach – mówił dr Kuświk.

Grafika marek polskich była bardzo prosta, bo znajdowało się na nich godło państwowe, czyli polski orzeł. – To też miało być symbolem dla Polaków. Był to ukoronowany polski orzeł, trochę stylizowany na czasy złotego wieku, czyli z czasów Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Były to takie renesansowe orły z bogato zdobionym ogonem – mówił dyrektor Instytutu.

Konferencja odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu. Poniżej lista gości:
  • prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) - "Waluty na ziemiach polskich 1914-1923",
  • dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) - "Złoty polski w latach 1924-1944",
  • dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej".

Dr Bartosz Kuświk z kolei opowie o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa numizmatyczna, którą będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu do 30 stycznia.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »