Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i…
2019-12-26, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich
W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego męczennika. O istocie męczeństwa, o współczesnych męczennikach chrześcijańskich opowiedział ks. dr Andrzej Demitrów, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
- Nie było żadnej sielanki. Realia stajenki, dalekie od jakiegokolwiek sielankowego klimatu, oddają całą surowość momentu narodzin Pan Jezusa w Betlejem. Życie Jezusa od początku naznaczone jest trudem, cierpieniem, później także prześladowaniami. Stąd zestawienie drugiego dnia Świąt, związane z postacią św. Szczepana nie jest przypadkowe. Ono burzy nam miłe i przyjemne przeżywanie bo wprowadza konkretny realizm życia – stwierdził biblista.

- Drugi dzień Świąt przedstawia nam postać pierwszego męczennika, św. Szczepana i jego życie, które jest przedstawione w czytanym w tym dniu fragmencie Dziejów Apostolskich. Widzimy tam moment samosądu nad człowiekiem, który głosząc Słowo swoim pobratymcom, napotyka sprzeciw i opór. Ten opór kończy się brutalnym ukamienowaniem. Nagromadzenie nienawiści spotyka się z zupełnie inną jego postawę. Św. Szczepan modli się za swoich prześladowców i prosi o przebaczenie dla nich. Taka postawa charakteryzuje męczenników – mówił ks. Demitrów.

- Dziś określa się mianem „męczenników” także tych, którzy tak naprawdę niszczą życie innych, tu jest niebezpieczeństwo zawłaszczania terminologii przez terrorystów. W przypadku męczenników chrześcijańskich nie ma mowy o tym, że ktoś kogoś nienawidzi. Owszem, ktoś może powiedzieć, że on nienawidzi siebie, ale – jak powiedział św. Augustyn – to miłowanie Pana Boga, aż do pogardy samego siebie. Jest to zasadnicze rozróżnienie – precyzował ks. Andrzej.

- W męczeństwie chrześcijanina chodzi o wytrwanie i wierność temu, w kogo wierzę. To jest najwyższa wartość. Niebezpieczeństwo utraty życia nie powoduje mojego wycofania się z wiary, wierności. Mówiąc dziś o męczennikach warto mieć świadomość, że obecnie chrześcijaństwo to najbardziej prześladowana religia. Warto docierać tam, gdzie żyją prześladowani chrześcijanie w krajach Afryki czy Bliskiego Wschodu – dodał ks. dr Andrzej Dymitrów.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »