Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk…
2019-12-08, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny
O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk ze Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej w ramach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Posłuchaj rozmowy "W cztery oczy" (08.12.2019)
- Klinika Prawa to instytucja, która ma łączyć w sobie ideę kształcenia studentów, przygotowywania ich do pracy prawników, poprzez bezpośredni kontakt z klientem, z pomocą, która ma być pożyteczna dla potrzebujących porady. Jest to opcja otwarta dla mieszkańców Opola, którzy chcą skorzystać z pomocy prawnej i nie są w stanie inaczej otrzymać profesjonalnej pomocy radców prawnych czy adwokatów – informowała dr Magdalena Gołowkin-Hudała.

- Studenci często zwracają uwagę, że ten pierwszy kontakt, który odbył się właśnie w klinice, to jest nauka, którą oni przez długie lata pamiętają. To jest takie zderzenie tego, czego się nauczyli z realną sytuacją, z osobą, która może się zachowywać w rożny sposób, zaskakująco i oni muszą sobie w tej sytuacji poradzić – mówiła dr Aleksandra Wilk.

- W tym roku nasza klinika została wyróżniona III miejscem w Rankingu „Rzeczpospolitej”. Jesteśmy z tego bardzo dumni i robimy wszystko, by w następnym zestawieniu znaleźć się na I miejscu. Wyróżnieni zostaliśmy m.in. za współpracę z otoczeniem zewnętrznym. Nasi studenci wyjeżdżają np. do zakładów karnych. Organizujemy też konferencje – wyjaśniała dr Gołowkin-Hudała.

- Klinika wraz z kołem naukowym Bona Fides 5 grudnia zorganizowała już po raz drugi Maraton Pisania Listów Amnesty International. Organizujemy takie dodatkowe działania, by aktywizować studentów w różnych obszarach. To kolejna okazja, by wiedzę zdobywaną przez nich w ramach zajęć, dotyczącą systemów ochrony praw człowieka mogli skonfrontować z sytuacją konkretnej osoby - dodała dr Wilk.

Zobacz także

2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została nam… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie przyglądaliśmy… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek i kolędowanie… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać do… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem infrastrukturalnym… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej 2019-12-31, godz. 15:15 Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale i zw… Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” sierżant… » więcej 2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole w tym… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę ruszyła… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »