Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk…
2019-12-08, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny
O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk ze Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej w ramach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Posłuchaj rozmowy "W cztery oczy" (08.12.2019)
- Klinika Prawa to instytucja, która ma łączyć w sobie ideę kształcenia studentów, przygotowywania ich do pracy prawników, poprzez bezpośredni kontakt z klientem, z pomocą, która ma być pożyteczna dla potrzebujących porady. Jest to opcja otwarta dla mieszkańców Opola, którzy chcą skorzystać z pomocy prawnej i nie są w stanie inaczej otrzymać profesjonalnej pomocy radców prawnych czy adwokatów – informowała dr Magdalena Gołowkin-Hudała.

- Studenci często zwracają uwagę, że ten pierwszy kontakt, który odbył się właśnie w klinice, to jest nauka, którą oni przez długie lata pamiętają. To jest takie zderzenie tego, czego się nauczyli z realną sytuacją, z osobą, która może się zachowywać w rożny sposób, zaskakująco i oni muszą sobie w tej sytuacji poradzić – mówiła dr Aleksandra Wilk.

- W tym roku nasza klinika została wyróżniona III miejscem w Rankingu „Rzeczpospolitej”. Jesteśmy z tego bardzo dumni i robimy wszystko, by w następnym zestawieniu znaleźć się na I miejscu. Wyróżnieni zostaliśmy m.in. za współpracę z otoczeniem zewnętrznym. Nasi studenci wyjeżdżają np. do zakładów karnych. Organizujemy też konferencje – wyjaśniała dr Gołowkin-Hudała.

- Klinika wraz z kołem naukowym Bona Fides 5 grudnia zorganizowała już po raz drugi Maraton Pisania Listów Amnesty International. Organizujemy takie dodatkowe działania, by aktywizować studentów w różnych obszarach. To kolejna okazja, by wiedzę zdobywaną przez nich w ramach zajęć, dotyczącą systemów ochrony praw człowieka mogli skonfrontować z sytuacją konkretnej osoby - dodała dr Wilk.

Zobacz także

2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »