Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych…
2019-12-02, 09:18 Autor: Maciej Wajler

Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów

Adrian Czubak o planach Urzędu Wojewódzkiego
Adrian Czubak, Wojewoda Opolski
- W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej oceny ich pracy. Jeszcze nie wiem, kto będzie moim zastępcą, prawdopodobnie dowiemy się do końca tygodnia, decyzja należy oczywiście należy do prezesa Rady Ministrów. Nie wiem, czy jest to element umowy koalicyjnej, dla mnie najważniejsze jest to, żeby była to osoba jak najbardziej merytoryczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adrian Czubak, ponownie powołany na stanowisko wojewody opolskiego.
Nasz gość stwierdził, że nie planuje żadnych personalnych rewolucji w urzędzie wojewódzkim, ale nie wyklucza, że konieczne będą zmiany organizacyjne.
- Już kiedyś mówiłem na antenie Radia Opole, że w ciągu czterech lat nastąpiły ogromne zmiany, Gdy przyszedłem do urzędu, nasz budżet wynosił około 800 mln zł, na koniec tego roku będzie to ponad 1,5 miliarda złotych - stwierdził. - Od nowego roku będziemy mieli dodatkowe kompetencje i obowiązki, więc trzeba będzie pomyśleć o tym, jak je najlepiej realizować. Dotyczą one między innymi kwestii ochrony zdrowia a tu trudnych tematów nie brakuje, czego najlepszym dowodem jest to, co dzieje się wokół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej. Tym tematem trzeba się będzie pilnie zająć.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, kto będzie kierował gminą Ozimek do czasu przedterminowych wyborów.
- Już w zeszłym tygodniu zarekomendowałem premierowi osobę wiceburmistrza Zbigniewa Kowalczyka i myślę, że premier podejmie decyzje na dniach - stwierdził Czubak.
Nasz gość mówił także o regionalnych konsultacjach w sprawie utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że projekt zakłada taką modernizację sieci kolejowej, by do CPK można było dotrzeć jak najszybciej, nawet z prędkością 350 km na godzinę. W naszym przypadku w grę wchodziłaby linia kolejowa wiodącą z Kłodzka przy Nysę, Opolę i Częstochowę - mówił Czubak.
Wojewodę zapytaliśmy także o ponad 31 mln zł, jakie region ma na dopłaty do połączeń autobusowych. Termin składania wniosków minął w piątek 29 listopada.
- Jeszcze nie zrobiliśmy bilansu, ale mam nadzieję, że zainteresowanie samorządów będzie większe niż poprzednio, bo szkoda oddawać te pieniądze do centrali - stwierdził.
Sybilla Fusiarz o potrzebach osób niepełnosprawnych
Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu
- Czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim akceptacji, Oczywiście bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, klimat społeczny jest inny, ale tej akceptacji wciąż jest za mało - mówiła w "Poglądach i osądach" Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu (kiedyś było to stowarzyszenie Bariery), które organizuje jutro w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu V Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Jak mówi nasz gość, tego rodzaju imprez było więcej, ale dopiero w ostatnich latach inicjatywa nabrała rumieńców. W tej chwili zarejestrowało się 150 uczestników, ale możliwe, że gości w amfiteatrze będzie więcej.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale prosimy o przyjście przed godziną 13:30, bo potem amfiteatr będzie zamknięty. Chodzi o względy bezpieczeństwa, tu w grę wchodzą ludzie z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczy.
Festiwal ma mieć ludowy klimat, ale rozumiany szeroko, bo nie zabraknie brazylijskiej capoeiry (połączenie tańca ze sztuką walki), której pokaz też przygotowały osoby niepełnosprawne. Wystąpi 12 wykonawców z placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, po raz pierwszy odśpiewany zostanie także hymn opolskich niepełnosprawnych.
- Tradycyjnie wręczymy także nagrody opiekunom osób niepełnosprawnych. I, co ważne, to będą prawdziwi opiekunowie, regulamin wyklucza tu mianowanie dyrektorów placówek czy też prezesów stowarzyszeń - mówi Fusiarz.
Jutro poznamy też kolejną Ikonę Opolszczyzny, czyli osobę niepełnosprawną, która jest znana poza granicami naszego regionu. Wcześniej taką ikoną został między innymi niepełnosprawny rajdowiec Tomasz Kunecki.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »