Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej…
2019-11-21, 10:09 Autor: Marek Świercz

Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej

Agnieszka Gabruk "W cztery oczy" (21.11.2019)
Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy z lekkim opóźnieniem. Powstaliśmy razem z samorządem województwa, na mocy decyzji ustawodawcy, ale także na bazie wewnętrznych ustaleń samorządu. Ja pracuję od 2006 roku, ale myślę, że wkroczyłam w okresie lepszej pomocy społecznej, aczkolwiek już wtedy mocno obciążonej. Mamy poziom gmin, w których funkcjonują ośrodki pomocy społecznej. I tutaj jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami gminy. Tu też się dużo zmienia, dziś kluczowa jest praca socjalna i prewencja prowadzona na poziomie rodzin, nie tylko świadczenia pieniężne. Mamy tu nowy model pomocy społecznej. Mamy też powiatowe centra pomocy rodzinie. A ROPS ze swojego poziomu programuje pomoc społeczną, co wpływa na działalność innych ośrodków zajmujących się polityką socjalną. Między innymi zajmujemy się kształceniem i doskonaleniem pracowników socjalnych, którzy - dodajmy - mają dziś swoje święto - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

Jak mówi nasz gość ROPS zajmuje się działalnością badawczo-analityczną w zakresie pomocy i integracji społecznej.

- Co roku analizujemy potrzeby pomocy społecznej, mamy też takie zadanie jak inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej. Ono polega na tym, że możemy wchodzić z różnymi nowymi pomysłami, co robimy od 2016 roku we współpracy z powiatami i gminami - mówi Gabruk. - Wiemy, że brakuje nam asystentów rodzin, mieszkań dla osób usamodzielniających się, wiemy, że istnieje pilną potrzeby w zakresie rozwoju pieczy zastępczej. Mając w zanadrzu taką wiedzę analityczną w zakresie potrzeb, możemy razem z gminami i powiatami robić to, co jest najbardziej potrzebne.
Ten proces trwa. Jak mówi nasz gość, w powiecie krapkowickim nie ma już tradycyjnych domów dziecka, tam funkcjonują już tylko rodzinne formy opieki, ku czemu zmierza cała reforma systemu.

Okazuje się, że w regionie ponad 55 tysięcy osób korzysta z różnych form pomocy społecznej.

- Moim zdaniem, sporo, choć na przestrzeni ostatnich lat ta liczba spada. Na przykład jeśli chodzi o rodziny przeżywające problemy, to ich liczba spadła z 5,5 do 3,5 tysiąca, co oczywiście może być w jakiejś mierze efektem programów socjalnych - mówi nasz gość.
Iwona Rejnhardt "Poglądy i osądy" (21.11.2019)
Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

- Współpracujemy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, na przykład przy realizacji projektu "Bliżej rodziny i dziecka". Pomysł jest nasz, akceptuje to ROPS i pomaga nam w przygotowaniu szczegółów, po czym pozyskuje środki unijne. W ramach tego projektu stworzyliśmy mieszkanie chronione dla trzech wychowanków domów dziecka lub rodzin zastępczych. Już w tej chwili mieszka tam dwóch wychowanków, którzy mogą skorzystać z pomocy specjalistycznej, psychologa, terapeuty uzależnień, gdyby była taka potrzeba, ewentualnie psychiatry. A opiekuje się mieszkaniem w ramach tego projektu pracownik socjalny - mówiła w "Poglądach i osądach" Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak mówi nasz gość, powiat opolski prowadzi w tej chwili trzy domy dziecka, które czeka gruntowna reforma, bo do końca przyszłego roku w każdym z nich będzie mogło być tylko 14 wychowanków.

- Jest ich oczywiście więcej, dlatego dla części musimy znaleźć rodziny zastępcze. Wciąż jest ich za mało, choć w tej chwili mamy ich na terenie powiatu już 114. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu, procedura naprawdę nie jest skomplikowana. Moim zdaniem, jest jednak niemożliwe, by domy dziecka zupełnie zniknęły - mówiła Rejnhardt. - W grę wchodzą także zawodowe rodziny zastępcze, w których jeden z rodziców jest po prostu zatrudniony przez PCPR.

Powiat zajmuje się także seniorami - w domu pomocy społecznej w Prószkowie jest 223 miejsc.
- Ostatnio otworzyliśmy także dom dziennego pobytu przy domu w Prószkowie - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »