Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości…
2019-11-19, 09:43 Autor: Maciej Wajler

Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek

Rafał Tkacz o gminie Ozimek
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające wygaśnięcie mandatu burmistrza Ozimka. Wczoraj otrzymaliśmy z urzędu miasta w Ozimku akt zgonu burmistrza Jana Labusa. Na pewno to trudna sytuacja, szczególnie dla pracowników urzędu. W czasie żałoby będzie musiała zostać przeprowadzona kampania wyborcza, która wyłoni nowego burmistrza. Kiedyś mandat wygaszała rada, ale od 2018 jest to kompetencja komisarza wyborczego. Wraz z postanowieniem o wygaszeniu mandatu zmarłego burmistrza wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla gminy na ten moment najważniejszy będzie czas oczekiwania na decyzję prezesa rady ministrów, który wskaże osobę pełniącą funkcję burmistrza do dnia wyborów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, pytany o to, jaki scenariusz czeka gminę Ozimek po nieoczekiwanej śmierci burmistrza Jana Labusa.

Dodajmy, że to wojewoda będzie sugerował premierowi osobę, która miałaby przez najbliższe tygodnie zarządzać gminą. To może być urzędujący wiceburmistrz, ale także osoba z zewnątrz.
- Wybory przedterminowe muszą się odbyć w ciągu 90 dni od wystąpienia przyczyny ich ogłoszenia, ale z moich wyliczeń wynika, że prawdopodobnie odbędą się wcześniej, być może pod koniec stycznia - mówi nasz gość. - A to oznacza, że komitety wyborcze będą się rejestrować pod koniec grudnia, po czym będą zacząć zbierać podpisy pod kandydatami na burmistrza, który musi mieć ukończone 25 lat i bierne prawo wyborcze. Muszą ich zebrać 600, prawdopodobnie w terminie wypadającym mniej więcej 2 stycznia. Czasu jest więc mało.
Naszego gościa zapytaliśmy o limity wydatków na kampanię. Jak wylicza, to 60 groszy na każdego uprawnionego do głosowania mieszkańca gminy, więc w grę wchodzą kwoty raczej skromne. Jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat (choć, przypomnijmy, rok temu o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się aż sześciu kandydatów), odbędzie się głosowanie w formie plebiscytu: taki kandydat musi uzyskać więcej głosów na "tak" niż na "nie". Jeśli nie będzie żadnego kandydata (tak było kiedyś w Leśnicy), to kandydata zgłoszą i wybiorą radni. Przypomnijmy, że Rada Miejska w Ozimku liczy sobie 15 rajców.
Witold Żurawicki o przyszłości Ozimka
Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie"
- Kieruję "Wiadomościami Ozimskimi" od 2004 roku, czyli ładnych kilkanaście lat. W grudniu będziemy mieli jubileusz, wyjdzie numer 300 naszego miesięcznika, który sprzedaję się w kilkunastotysięcznej gminie w nakładzie 1 400 egzemplarzy, co można uznać za bardzo dobry wynik. Ten numer będzie pewnie w dużej mierze poświęcony wspomnieniom po zmarłym burmistrzu Janie Labusie, zresztą takie wspomnienie ukazało się już w listopadowym numerze. nawet przesunęliśmy termin druku. To była osoba bardzo zaangażowana na rzecz gminy i niezwykle lubiana przez mieszkańców, co pokazywały wyniki kolejnych wyborów, w których startował. I nie ma co z tym dyskutować. Był postacią niezwykle popularną. On także po prostu lubił ludzi - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie".
Przed rokiem o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się sześciu chętnych. Zdaniem naszego gościa, tym razem tak nie będzie.
- To jest gmina dość specyficzna, tam bez poparcia Mniejszości Niemieckiej raczej się nie da wygrać wyborów. A Mniejszość nie wystawi przecież więcej jak jednego kandydata - stwierdził red. Żurawicki.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, w jakiej kondycji znajduje się w tej chwili gmina Ozimek. Kiedyś jej funkcjonowanie opierało się na Hucie Małapanew, które płaciła gros podatków i zatrudniała większość mieszkańców (dowożąc pracowników z zewnątrz, nawet z Wielunia). Dziś, jak mówi Żurawicki, jest raczej problemem, bo z dawnej potęgi niewiele zostało.
- A kondycja Ozimka? Teraz gmina zaczyna wychodzić z dołka. W tym projekcie budżetu, który jest dość zrównoważony, pamiętano o drogach. Gmina wypuszcza 17 mln zł obligacji. Ale nie ma dziś gmin, które nie są zadłużone. Dopóki istnieje pomoc unijna, trzeba mieć pieniądze na wkład własny - mówi nasz gość.
Żurawicki zgadza się z tezą, że nowe władze będą musiały znaleźć swój własny pomysł na rozwój gminy Ozimek. Takim kierunkiem mogłaby być turystyka: w Krasiejowie zbudowano popularny w całym kraju JuraPark, w Grodźcu powstał komplet moteli z kąpieliskiem, modne stały się spływy kajakowe Małą Panwią a najstarszy wiszący żeliwny most w Europie został kolejnym Pomnikiem Historii. Miejscowe Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi myśli także o stworzeniu muzeum hutnictwa.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej 2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »