Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy…
2019-11-19, 09:43 Autor: Maciej Wajler

Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek

Rafał Tkacz o gminie Ozimek
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające wygaśnięcie mandatu burmistrza Ozimka. Wczoraj otrzymaliśmy z urzędu miasta w Ozimku akt zgonu burmistrza Jana Labusa. Na pewno to trudna sytuacja, szczególnie dla pracowników urzędu. W czasie żałoby będzie musiała zostać przeprowadzona kampania wyborcza, która wyłoni nowego burmistrza. Kiedyś mandat wygaszała rada, ale od 2018 jest to kompetencja komisarza wyborczego. Wraz z postanowieniem o wygaszeniu mandatu zmarłego burmistrza wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla gminy na ten moment najważniejszy będzie czas oczekiwania na decyzję prezesa rady ministrów, który wskaże osobę pełniącą funkcję burmistrza do dnia wyborów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, pytany o to, jaki scenariusz czeka gminę Ozimek po nieoczekiwanej śmierci burmistrza Jana Labusa.

Dodajmy, że to wojewoda będzie sugerował premierowi osobę, która miałaby przez najbliższe tygodnie zarządzać gminą. To może być urzędujący wiceburmistrz, ale także osoba z zewnątrz.
- Wybory przedterminowe muszą się odbyć w ciągu 90 dni od wystąpienia przyczyny ich ogłoszenia, ale z moich wyliczeń wynika, że prawdopodobnie odbędą się wcześniej, być może pod koniec stycznia - mówi nasz gość. - A to oznacza, że komitety wyborcze będą się rejestrować pod koniec grudnia, po czym będą zacząć zbierać podpisy pod kandydatami na burmistrza, który musi mieć ukończone 25 lat i bierne prawo wyborcze. Muszą ich zebrać 600, prawdopodobnie w terminie wypadającym mniej więcej 2 stycznia. Czasu jest więc mało.
Naszego gościa zapytaliśmy o limity wydatków na kampanię. Jak wylicza, to 60 groszy na każdego uprawnionego do głosowania mieszkańca gminy, więc w grę wchodzą kwoty raczej skromne. Jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat (choć, przypomnijmy, rok temu o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się aż sześciu kandydatów), odbędzie się głosowanie w formie plebiscytu: taki kandydat musi uzyskać więcej głosów na "tak" niż na "nie". Jeśli nie będzie żadnego kandydata (tak było kiedyś w Leśnicy), to kandydata zgłoszą i wybiorą radni. Przypomnijmy, że Rada Miejska w Ozimku liczy sobie 15 rajców.
Witold Żurawicki o przyszłości Ozimka
Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie"
- Kieruję "Wiadomościami Ozimskimi" od 2004 roku, czyli ładnych kilkanaście lat. W grudniu będziemy mieli jubileusz, wyjdzie numer 300 naszego miesięcznika, który sprzedaję się w kilkunastotysięcznej gminie w nakładzie 1 400 egzemplarzy, co można uznać za bardzo dobry wynik. Ten numer będzie pewnie w dużej mierze poświęcony wspomnieniom po zmarłym burmistrzu Janie Labusie, zresztą takie wspomnienie ukazało się już w listopadowym numerze. nawet przesunęliśmy termin druku. To była osoba bardzo zaangażowana na rzecz gminy i niezwykle lubiana przez mieszkańców, co pokazywały wyniki kolejnych wyborów, w których startował. I nie ma co z tym dyskutować. Był postacią niezwykle popularną. On także po prostu lubił ludzi - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie".
Przed rokiem o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się sześciu chętnych. Zdaniem naszego gościa, tym razem tak nie będzie.
- To jest gmina dość specyficzna, tam bez poparcia Mniejszości Niemieckiej raczej się nie da wygrać wyborów. A Mniejszość nie wystawi przecież więcej jak jednego kandydata - stwierdził red. Żurawicki.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, w jakiej kondycji znajduje się w tej chwili gmina Ozimek. Kiedyś jej funkcjonowanie opierało się na Hucie Małapanew, które płaciła gros podatków i zatrudniała większość mieszkańców (dowożąc pracowników z zewnątrz, nawet z Wielunia). Dziś, jak mówi Żurawicki, jest raczej problemem, bo z dawnej potęgi niewiele zostało.
- A kondycja Ozimka? Teraz gmina zaczyna wychodzić z dołka. W tym projekcie budżetu, który jest dość zrównoważony, pamiętano o drogach. Gmina wypuszcza 17 mln zł obligacji. Ale nie ma dziś gmin, które nie są zadłużone. Dopóki istnieje pomoc unijna, trzeba mieć pieniądze na wkład własny - mówi nasz gość.
Żurawicki zgadza się z tezą, że nowe władze będą musiały znaleźć swój własny pomysł na rozwój gminy Ozimek. Takim kierunkiem mogłaby być turystyka: w Krasiejowie zbudowano popularny w całym kraju JuraPark, w Grodźcu powstał komplet moteli z kąpieliskiem, modne stały się spływy kajakowe Małą Panwią a najstarszy wiszący żeliwny most w Europie został kolejnym Pomnikiem Historii. Miejscowe Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi myśli także o stworzeniu muzeum hutnictwa.

Zobacz także

2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-10, godz. 10:02 Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin - Kilka dni temu, dokładnie 7 stycznia odbyła się bardzo uroczysta inauguracja która wdraża Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji czy Gruzji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »