Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy…
2019-11-19, 09:43 Autor: Maciej Wajler

Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek

Rafał Tkacz o gminie Ozimek
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające wygaśnięcie mandatu burmistrza Ozimka. Wczoraj otrzymaliśmy z urzędu miasta w Ozimku akt zgonu burmistrza Jana Labusa. Na pewno to trudna sytuacja, szczególnie dla pracowników urzędu. W czasie żałoby będzie musiała zostać przeprowadzona kampania wyborcza, która wyłoni nowego burmistrza. Kiedyś mandat wygaszała rada, ale od 2018 jest to kompetencja komisarza wyborczego. Wraz z postanowieniem o wygaszeniu mandatu zmarłego burmistrza wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla gminy na ten moment najważniejszy będzie czas oczekiwania na decyzję prezesa rady ministrów, który wskaże osobę pełniącą funkcję burmistrza do dnia wyborów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, pytany o to, jaki scenariusz czeka gminę Ozimek po nieoczekiwanej śmierci burmistrza Jana Labusa.

Dodajmy, że to wojewoda będzie sugerował premierowi osobę, która miałaby przez najbliższe tygodnie zarządzać gminą. To może być urzędujący wiceburmistrz, ale także osoba z zewnątrz.
- Wybory przedterminowe muszą się odbyć w ciągu 90 dni od wystąpienia przyczyny ich ogłoszenia, ale z moich wyliczeń wynika, że prawdopodobnie odbędą się wcześniej, być może pod koniec stycznia - mówi nasz gość. - A to oznacza, że komitety wyborcze będą się rejestrować pod koniec grudnia, po czym będą zacząć zbierać podpisy pod kandydatami na burmistrza, który musi mieć ukończone 25 lat i bierne prawo wyborcze. Muszą ich zebrać 600, prawdopodobnie w terminie wypadającym mniej więcej 2 stycznia. Czasu jest więc mało.
Naszego gościa zapytaliśmy o limity wydatków na kampanię. Jak wylicza, to 60 groszy na każdego uprawnionego do głosowania mieszkańca gminy, więc w grę wchodzą kwoty raczej skromne. Jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat (choć, przypomnijmy, rok temu o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się aż sześciu kandydatów), odbędzie się głosowanie w formie plebiscytu: taki kandydat musi uzyskać więcej głosów na "tak" niż na "nie". Jeśli nie będzie żadnego kandydata (tak było kiedyś w Leśnicy), to kandydata zgłoszą i wybiorą radni. Przypomnijmy, że Rada Miejska w Ozimku liczy sobie 15 rajców.
Witold Żurawicki o przyszłości Ozimka
Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie"
- Kieruję "Wiadomościami Ozimskimi" od 2004 roku, czyli ładnych kilkanaście lat. W grudniu będziemy mieli jubileusz, wyjdzie numer 300 naszego miesięcznika, który sprzedaję się w kilkunastotysięcznej gminie w nakładzie 1 400 egzemplarzy, co można uznać za bardzo dobry wynik. Ten numer będzie pewnie w dużej mierze poświęcony wspomnieniom po zmarłym burmistrzu Janie Labusie, zresztą takie wspomnienie ukazało się już w listopadowym numerze. nawet przesunęliśmy termin druku. To była osoba bardzo zaangażowana na rzecz gminy i niezwykle lubiana przez mieszkańców, co pokazywały wyniki kolejnych wyborów, w których startował. I nie ma co z tym dyskutować. Był postacią niezwykle popularną. On także po prostu lubił ludzi - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie".
Przed rokiem o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się sześciu chętnych. Zdaniem naszego gościa, tym razem tak nie będzie.
- To jest gmina dość specyficzna, tam bez poparcia Mniejszości Niemieckiej raczej się nie da wygrać wyborów. A Mniejszość nie wystawi przecież więcej jak jednego kandydata - stwierdził red. Żurawicki.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, w jakiej kondycji znajduje się w tej chwili gmina Ozimek. Kiedyś jej funkcjonowanie opierało się na Hucie Małapanew, które płaciła gros podatków i zatrudniała większość mieszkańców (dowożąc pracowników z zewnątrz, nawet z Wielunia). Dziś, jak mówi Żurawicki, jest raczej problemem, bo z dawnej potęgi niewiele zostało.
- A kondycja Ozimka? Teraz gmina zaczyna wychodzić z dołka. W tym projekcie budżetu, który jest dość zrównoważony, pamiętano o drogach. Gmina wypuszcza 17 mln zł obligacji. Ale nie ma dziś gmin, które nie są zadłużone. Dopóki istnieje pomoc unijna, trzeba mieć pieniądze na wkład własny - mówi nasz gość.
Żurawicki zgadza się z tezą, że nowe władze będą musiały znaleźć swój własny pomysł na rozwój gminy Ozimek. Takim kierunkiem mogłaby być turystyka: w Krasiejowie zbudowano popularny w całym kraju JuraPark, w Grodźcu powstał komplet moteli z kąpieliskiem, modne stały się spływy kajakowe Małą Panwią a najstarszy wiszący żeliwny most w Europie został kolejnym Pomnikiem Historii. Miejscowe Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi myśli także o stworzeniu muzeum hutnictwa.

Zobacz także

2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole w tym… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę ruszyła… » więcej 2019-12-28, godz. 09:00 Sebastian Szczurek o wprowadzeniu tzw. Małego ZUS-u Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców w 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód… » więcej 2019-12-27, godz. 10:32 Ks. Waldemar Klinger i Krzysztof Maślak o zbiórce pieniędzy na rzecz renowacji Opolskiej Katedry i fałszywych wolontar… ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - Potrzebujemy jeszcze co najmniej kilkunastu milionów - mówił w porannej rozmowie "W 4 oczy" ks. Waldemar Klinger… » więcej 2019-12-26, godz. 08:35 Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego męczennika… » więcej 2019-12-25, godz. 08:35 Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą przeżywać czas świąt Bożego Narodzenia W bożonarodzeniowy poranek zapytaliśmy, co dziś dla młodzieży oznacza świętowanie? Czy tradycja jest dla nich atrakcyjna? Jak młodzi ludzie chcą przeżywać ten… » więcej 2019-12-24, godz. 09:05 Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia i ks. Arnold Drechsler Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności Ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej - Istotą i sensem Świąt Bożego Narodzenia jest to, żeby odkryć w stajence Jezusa, który przychodzi do… » więcej 2019-12-23, godz. 10:01 Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej – Słowo klucz to „technologie”, które wcześniej były pod moją pieczą w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii… » więcej 2019-12-22, godz. 08:35 Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez granic" W Polsce po raz czwarty, a w naszym mieście po raz drugi można się włączyć w piękną inicjatywę „Wigilia bez granic”. O tym, jak zaprosić cudzoziemca do wigilijnego… » więcej 2019-12-21, godz. 08:35 Dariusz Chwist o korzyściach płynących z morsowania W przedświątecznym czasie próbowaliśmy zachęcić do aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością. O korzyściach płynących z morsowania, a także o tym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »