Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi…
2019-11-18, 10:04 Autor: Marek Świercz

Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego

Szymon Ogłaza o pracach nad strategią rozwoju województwa opolskiego
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego
- Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny. Jest tak, że mamy przygotowaną diagnozę, która jest punktem wyjściowym, bo trzeba określić, jak jest dziś, żeby powiedzieć, jak chcielibyśmy, żeby było. Mamy potężną grupę osób wspierających nas w tym zakresie. To ponad 250 osób, które pracują nad przygotowaniem takiego "wsadu" do tej strategii. To eksperci, urzędnicy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele organizacji senioralnych i młodzieżowych, naprawdę pełen przekrój. Poprosiliśmy dyrektorów naszych jednostek, żeby spośród środowisk, z którymi na co dzień współpracują, stworzyli grupy doradcze. I to się bardzo dobrze sprawdziło, te grupy wygenerowały ponad 900 rekomendacji do strategii, nad którymi teraz pracujemy. Kolejny etap to będą konsultacje w subregionach, bo chcemy, żeby ośrodek decyzyjny był jak najbliżej człowieka, żeby nie było tak, że wszystkie decyzje podejmowane są w urzędzie marszałkowskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Nowa strategia ma obowiązywać do roku 2030 i być podstawą dla nowego regionalnego programu operacyjnego. Radni zapoznają się z gotowym dokumentem w grudniu przyszłego roku.

- Strategii nie ma, ale my już rozpoczęliśmy rozmowy z Brukselą na temat dotacji w następnym okresie programowania. I tu po raz kolejny jesteśmy liderem, bo rozpoczęliśmy te rozmowy jako pierwsi - mówił nasz gość.

Wiadomo już, że Opolszczyzna otrzyma mniej pieniędzy niż latach 2014 - 2020. Było ich ponad 900 milionów euro, będzie prawdopodobnie 718 milionów. Zmienią się także priorytety - więcej unijnych dotacji zostanie przeznaczonych na miękkie projekty społeczne, mniej na infrastrukturę.

- Ale to wciąż ponad 3 miliardy złotych, naprawdę duże pieniądze, które musimy jak najmądrzej wydać - stwierdził Ogłaza.

Naszego gościa, polityka PO, zapytaliśmy także o sytuację w partii. Zdaniem Ogłazy, na pewno będzie więcej kandydatów gotowych wziąć udział w prawyborach mających wyłonić kandydata na prezydenta RP (na razie jest tylko Małgorzata Kidawa-Błońska). Co do przywództwa w partii, Ogłaza twierdzi, że mniej istotne jest nazwisko przyszłego przewodniczącego, znacznie ważniejszy program, który przedstawi członkom Platformy.
Prof. Krystian Heffner o wyzwaniach stojących przed Opolszczyznę
Prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Od czasu do czasu używam sformułowania marketing terytorialny, opartego na licznych badaniach naukowych, które wywodzi się z przeświadczenia, że poszczególne struktury lokalne, na przykład miasta, konkurują ze sobą zazwyczaj o te same dobra, ludzi, przedsięwzięcia, więc muszą w tej rywalizacji zaistnieć. Marketing terytorialny to nic innego jak próby zaistnienia lepiej niż inni. To pojęcie bardzo szerokie, które, mówiąc najogólniej, polega na tym, by udowodnić, że jedne miejsca mają więcej zalet niż inne - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przez wiele lat związany także z Politechniką Opolską.

Jest to szczególnie ważne - jak mówi - w przypadku takich regionów jak Opolszczyzna, która jest postrzegana jako mały i słaby region między regionami większymi i silniejszymi.

- Z punktu widzenia marketingu to kluczowa sprawa. Jeśli w samym regionie przy różnych okazjach pojawiają się głosy, że nie warto czegoś robić, bo jest słaby i wszyscy naokoło są lepsi, a mówią tak mieszkańcy i regionalne elity, to jest to sytuacja wyjściowo nie najlepsza - mówił nasz gość. - Jeśli inne regiony wyjściowo mają większe możliwości, to wypadną lepiej niż my, bo mamy mniejsze możliwości. Dlatego musimy się wysilić bardziej. I takie działania także muszą się znaleźć w naszej strategii.

Jako przykład nasz gość podał bardzo istotną ostatnio kwestię ochrony środowiska.
- W powszechnej opinii region o charakterze rolniczym ma dobre środowisko, a tymczasem wystarczy popatrzeć na internetowe mapy zanieczyszczenia, by się przekonać, że jest wcale nie lepiej niż na przykład w Rybniku czy Mikołowie, to pojawia się pytanie, jaka to zaleta regionu, który ma szyld, że ma zdrowe środowisko? To po co tu mieszkać? - pytał retorycznie prof. Heffner.

Naszego gościa pytaliśmy także, jakie efekty dało powiększenie Opola. W jego ocenie, było konieczne i pozwoliło się utrzymać stolicy regionu na liście 30 największych miast w Polsce. Teraz jednak należy zrobić wszystko, by wspierać te elementy, które mają charakter miastotwórczy, na przykład wspierając opolskie uczelnie. Kolejny kierunek związany jest z tak zwaną deglomeracją, czyli przenoszeniem z Warszawy na prowincję różnych publicznych instytucji.

- Takie instytucje, o ile są na trwałe umocowane w budżecie państwa, mają istotne znaczenie - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »