Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach…
2019-11-15, 09:59 Autor: Maciej Wajler

Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu

Violetta Porowska o układankach w ławach nowego sejmu
Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS
- Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego wzruszenia, ja miałem wrażenie, że głos mi uwięźnie w gardle i nie będę w stanie wypowiedzieć słów ślubowania, bo to wyjątkowe przeżycie, człowiek ma naprawdę poczucie, że jest w wyjątkowym momencie swojego życia, że jest wyjątkowym wybrańcem, jednym z 460 posłów wybranych przez cały 38-milionowy naród. Ma się świadomość, że te cztery lata będą przełomowe w naszym życiu i życiu naszego kraju - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, nowa posłanka Ziemi Opolskiej a zarazem liderka opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Nasz gość stwierdził, że zachowanie opozycji, która nie wystawiła własnego kandydata na marszałka Sejmu, może być zapowiedzią pewnej zmiany klimatu politycznego.
- Na pewno jest to wyraz politycznego rozsądku, bo tu arytmetyka jest nieubłagana: to PiS ma większość i to PiS rządzi. Jasnym było, że nawet gdyby koledzy z opozycji zgłosili swojego kandydata, to by się skończyło tylko jakimiś propagandowymi przepychankami. Sprawa była finalnie oczywista i dlatego uważam, że zachowanie posłów opozycji w tej kwestii było wyrazem pewnej politycznej dojrzałości - stwierdziła Porowska.
Zapytaliśmy także o to, czy w budowanym teraz rządzie znajdą się opolscy politycy. Zdaniem Porowskiej, pewniakiem jest Marcin Ociepa, poseł Porozumienia, który był do tej pory wiceministrem przedsiębiorczości i technologii.



- Co do innych kandydatur, proszę o cierpliwość, premier Mateusz Morawiecki już niedługo ogłosi cały skład swojego gabinetu - stwierdziła. Jestem pewna, że Opolszczyzna będzie miała powody do radości.
Dodajmy, że wśród kandydatów na wiceministrów wymieniana jest właśnie Porowska oraz poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, zostanie reaktywowany Opolski Zespół Parlamentarny.
- Ja na pewno nie będę brała udziału w pracach takiego zespołu, o ile takowy powstanie. Ostatnia kadencja pokazała, że było to gremium, które niewiele zrobiło. Mam zamiar, tak jak cała piątka posłów prawicy, pracować na rzecz regionu, ale nie w ramach ciała, które okazało się być w dużej mierze fasadowe - stwierdziła Porowska, dodając przy tym, że docenia aktywność pracę posłów opozycji. - W minionej kadencji jako wicewojewoda otrzymywałam bardzo wiele postulatów od posła Tomasza Kostusia, który bardzo pozytywnie wyróżniał się na tle innych posłów opozycji.
Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu i wiceprzewodniczący opolskich struktur PO
- Czy kibicujemy opolskim politykom prawicy, którzy mają szansę wejść do rządu? Oczywiście, bo każdy głos Opolszczyzny w Warszawie jest wzmocnieniem naszego regionu. Bardzo się różnimy w sprawach politycznych, mamy zupełnie inną wizję naszego kraju, ale pamiętajmy o tym, że region potrzebuje wsparcia Warszawy, korzysta ze środków rządowych, więc lobbowanie na rzecz Opolszczyzny jest potrzebne. Także posłowie wybrani przez mieszkańców województwa opolskiego mają przed sobą ogromne zadanie, aby nasz region był w stolicy zauważony. Jako Platforma Obywatelska też o to zabiegaliśmy a dziś trzymam kciuki za kolegów z drugiej strony sceny politycznej - mówił w "Poglądach i osądach" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu a zarazem wiceprzewodniczący opolskich struktur Platformy Obywatelskiej.



Naszego gościa zapytaliśmy o casus Tadeusza Jarmuziewicza, wiceministra infrastruktury w rządzie PO-PSL, który stracił polityczne poparcie po tym, jak oświadczył, że jest ministrem polskim a nie tylko opolskim.
- To zostało odebrane nie najlepiej nawet przez naszych kolegów, na przykład ówczesnego przewodniczącego sejmiku - przyznał Kubalańca. - Ale pamiętajmy, że także posłem się jest całej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a nie tylko swojego okręgu. Myślę, że balans jest tu bardzo istotny, choć rzecz jasna nie wolno zapominać, skąd się pochodzi.



- Mamy pięciu posłów z trzech ugrupowań, każde ma ministerialne ambicje, więc jak dobrze pójdzie, to możemy mieć nawet trzech wiceministrów - stwierdził.
Kubalańcę zapytaliśmy także o współpracę samorządu województwa z Opolskim Zespołem Parlamentarnym.
- Nie przypominam sobie takiej współpracy - odpowiedział. - Ten zespół poprzedniej kadencji chyba średnio funkcjonował. Pamiętam huczne początki, ale jak się szybko zaczęło, tak szybko umarło. Nie przypominam sobie żadnej wspólnej inicjatywy samorządu województwa opolskiego i Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Może w tej kadencji będzie lepiej.



Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuacje w PO. Kubalańca stwierdził, że - w jego ocenie - mamy do czynienia z pewnym nowym otwarcie, bo Grzegorza Schetynę wzmocni teraz nowy szef klubu parlamentarnego Borys Budka i nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »