Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych…
2019-11-07, 09:45 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne w Polsce

Krzysztof Drynda o idei włączenia do specjalnych stref ekonomicznych całego terytorium Polski
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził. Nowe przepisy funkcjonują od ponad roku i jak popatrzymy na założenia ustawy, które miały wspierać miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze, a mamy takich 120 wskazanych w strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju, to możemy stwierdzić, że ilość inwestycji w tych miastach znacząco wzrosła. Mamy także wyraźny wzrost, jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jest też całkiem sporo decyzji na inwestycje realizowane poza granicami dotychczasowych stref. I to pokazuje, że ten model się sprawdza. To dopiero rok, trzeba jeszcze poczekać aż spłyną wszystkie dane, także związane z tym, jak inwestorzy realizują zadeklarowane kryteria jakościowe - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Te kryteria jakościowe, jak tłumaczy nasz gość, dotyczą takich kwestii, jak tworzenie stabilnych miejsc pracy czy inwestowanie w sferę badań i rozwoju.

- Założenie jest takie, że skoro państwo polskie idzie inwestorom na rękę i zwalnia ich na jakiś czas z obowiązku płacenia podatku dochodowego, to on powinien się w jakiś sposób zrewanżować, realizując cele ważne z punktu widzenia naszego rozwoju gospodarczego - tłumaczy Drynda.

Przypomnijmy, że WSSE powstała w roku 1997. Do tej pory ściągnęła około 260 inwestorów, którzy stworzyli 58 tysięcy miejsc pracy.

- Najbardziej świadomi inwestorzy szybko odnaleźli się w nowych realiach i właściwie kontaktują się z nami już na ostatnim etapie swoich działań. Bo już znaleźli działkę, porozumieli się z lokalnym samorządem i występują już tylko z wnioskiem o objęcie ich stosownymi ulgami - tłumaczy nasz gość.

Dryndę, który jest także politykiem Porozumienia Jarosława Gowina, pytaliśmy także o negocjacje dotyczące powołania nowego rządu. Stwierdził, że wicepremier Gowin już wcześniej zadeklarował, że jego ugrupowanie, choć ma silniejszą reprezentację parlamentarną, nie będzie zabiegało o dodatkowe resorty. Prawdopodobnie zachowa dwa: resort szkolnictwa wyższego oraz wzmocniony o dodatkowe kompetencje resort przedsiębiorczości i technologii.

- Czy poseł Marcin Ociepa zostanie w ministerstwie? Mam nadzieję, że tak, bo Opolszczyzna potrzebuje swoich przedstawicieli w rządzie - stwierdził Drynda.
Piotr Regeńczuk o świadczonej przez OCRG pomocy ekspertom
Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w OCRG
- Nowe zasady funkcjonowania stref ekonomicznych bardzo ułatwiły nam kontakty z firmami, które chcą inwestować i się rozwijać. Troszeczkę szkoda, że taka ustawa pojawiła się dopiero teraz a nie 10 czy 15 lat temu. Czesi mieli takie rozwiązania i można było je zastosować u nas. Jak to wygląda w praktyce? Czasami inwestor przychodzi i poszukuje działek, ale coraz częściej albo posiada już swoją nieruchomość, albo znalazł już sobie działkę, która ma pasuje. I zabiega o to, by dostać tam odpowiednie zachęty do inwestowania - mówił w "Poglądach i osądach" Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, jakich informacji poszukuje inwestor. Okazuje się, że bardzo różnych: od rozpoznania rynku pracy (musi wiedzieć, czy znajdzie wykwalifikowanych pracowników, najlepiej kształconych na miejscu w dobrze wyposażonych w sprzęt szkołach) po kwestię uzbrojenia terenu.

- Proszę pamiętać, że wielu poważnych inwestorów bada nawet kilkadziesiąt lokalizacji w danej części Europy. Tu ważny jest każdy szczegół - mówi Regeńczuk. - Ważne jest na przykład nastawienie lokalnych władz. Trudny w kontaktach samorządowiec może inwestora zniechęcić. Podobnie jak samorządowiec niedyskretny, który chwali się w mediach, że ściągnął inwestora. Zdarzało się, że w takiej sytuacji inwestor nie tylko rezygnuje z wybranej lokalizacji, ale w ogóle z inwestowania w Polsce.

Regeńczuk zachęca opolskich samorządowców, by skorzystali ze szkoleń z zakresu pozyskiwania inwestorów, które organizuje OCRG. Nabór chętnych trwa do końca listopada.

Naszego gościa pytaliśmy także o to, jaką pomoc OCRG świadczy eksporterom. Okazuje się, że to przede wszystkim ułatwianie kontaktów z potencjalnymi partnerami z innych stron świata oraz informowanie o tym, gdzie opolskie produkty mogą znaleźć nabywców. Przykładowo w Japonii dobrze sprzedaje się piwo z Namysłowa oraz opolskie rękodzielnictwo (bardzo cenione przez Japończyków), takie jak ręcznie robione lampy czy meble.

- Czy mamy jakiś produkt kojarzony na świecie z Opolszczyzną? Myślę, że jednego produktu nie ma. Choć na przykład w Niemczech czy Rosji nasz region może być kojarzony z meblami Klera - mówi Regeńczuk.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »