Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem…
2019-11-09, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział Janusz Oszytko z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z Januszem Oszytką rozmawia Ewa Skrabacz
- Nie tylko w Opolu, ale także w innych, mniejszych miastach ówczesnej rejencji opolskiej, tam, gdzie znajdowały się synagogi żydowskie, tam miała miejsce akcja nocy kryształowej. Synagogi płonęły w kilkunastu miejscach. Mówi się o dwudziestu takich miejscowościach na terenie rejencji opolskiej m.in. był to Kluczbork, Wołczyn czy Nysa – informował Oszytko.

- Scenariusz rozgrywających się wówczas wydarzeń był oczywiście odgórny, sterowany z centrali NSDAP. Miał on pozór wydarzeń spontanicznych, przedstawiano je jako spontaniczny gniew mieszkańców niemieckich, będący odpowiedzią na to, co stało się w Paryżu – chodzi o zamach na radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł 9 listopada 1938 r. – dodał pracownik IPN.

- Dziś pamięć o ofiarach tamtej nocy z 1938 r. jest ważna, gdyż ważna jest choćby definicja antysemityzmu. Właściwie można powiedzieć, że obejmuje on z jednej strony historię inności tej ludności, a z drugiej strony nienawiść wobec niej. Ta niechęć w pewnym sensie jest kwestią uniwersalną, gdy dotyczy właśnie inności – stwierdził Janusz Oszytko.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »